Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.02.2017, 00:00

Naše plynovody dostali sto miliónov z Bruselu

Európska komisia podporila finančne dva projekty Eustreamu – slovensko-poľské prepojenie aj plynovod Eastring na Balkán.

Naše plynovody dostali sto miliónov z Bruselu
Zdroj: Reuters

Dôležitý míľnik. Presne to dosiahli dva megaprojekty nášho prepravcu plynu Eustream. Koncom týždňa im Európska komisia „odklepla“ finančnú injekciu takmer 109 miliónov eur. Plynovody, ktoré sú dnes iba na papieri, sa tak posúvajú po rokoch príprav omnoho bližšie k realite. Najviac je to však prípad plánovaného slovensko-poľského plynovodu, ktorého už iba bruselská dotácia delila od stavebných prác. Druhým projektom je plynovod Eastring, ktorého cieľom je prepojenie našich plynárenských infraštruktúr s Balkánom.

Prispejú k energetickej bezpečnosti
„Prepojenie Slovenska so susedným Poľskom, ale aj plynovod Eastring významne prispejú k zvýšeniu energetickej bezpečnosti Slovenska, ako aj celej Európskej únie,“ privítal rozhodnutie komisie minister hospodárstva Peter Žiga. Slovensko-poľský plynovod získal podporu 107,74 milióna eur. To je suverénne najviac zo všetkých osemnástich projektov, ktoré komisia podporila dovedna 444 miliónmi eur.

Ide pritom o 164-kilometrový plynovod, ktorý by prepojil kompresorovú stanicu vo Veľkých Kapušanoch s tou v poľskej Strachocine. Prúdilo by cezeň ročne približne päť až šesť miliárd kubíkov plynu. Podľa odborníkov je jeho najväčšou výhodou to, že sa prvý raz napojíme na plynárenskú infraštruktúru nielen v tradičnom smere z východu na západ, ale už aj zo severu na juh. Od t

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.