Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.02.2017, 11:00

Autor "zakázaného" dokumentu o českom OVB natočí nový film. Tentokrát aj o konkurencii

Prvá snímka spôsobila mladému študentovi nemalé problémy.

Autor "zakázaného" dokumentu o českom OVB natočí nový film. Tentokrát aj o konkurencii
Zdroj: Youtube

Študent, ktorý natočil film poukazujúci na nekalé praktiky finančných poradcov českej vetvy firmy OVB Allfinanz, pripravuje ďalší dokument. Prostredníctvom príbehov poškodených ľudí v ňom Jakub Charvát, ktorého OVB za poškodenie povesti žaluje o sto tisíc českých korún (3 700 eur), upozorní na úskalia českého poradenského trhu. Pripomenie okrem iného kauzu Helvag, kvôli ktorej takmer dvetisíc Čechov prišli o stovky miliónov korún.

V chystanom dokumente chce Charvát poukázať na to, že negatívne skúsenosti s finančným poradenstvom majú v Česku tiež iní občania. Plánuje preto zachytiť výpovede nielen poškodených klientov, ale aj samotných poradcov, ktorí na spoločnosti ponúkajúce bankové produkty, životné poistenie či stavebné sporenie skôr či neskôr zmenili názor a odvrátili sa od nich.

Nový dokument v lete 2018

Zatiaľ čo vo svojej prvej snímke Rada nad zlato z roku 2015 približoval prevažne praktiky poradcov OVB, teraz by sa zároveň rád pozrel aj na konkurenčné spoločnosti na českom trhu. "Vraciam sa k tomu, čo som chcel robiť pôvodne. Nikdy som nechcel cieliť iba na OVB," podotýka s tým, že jedna z najväčších tuzemských poradenských firiem mu pred dvoma rokmi "naservírovala" príbeh, ktorý nemohol odmietnuť.

Na čo alebo koho sa chce študent dokumentaristiky v novom filme konkrétne zamerať, komentovať nechcel. Nerád by na seba vytipované spoločnosti upozornil. "Keď poviem veľa, prídem o možnosť zachytiť realitu," vysvetľuje pre portál Lidovky.cz. Isté je, že aj tentoraz sa niektoré z jeho záberov budú týkať firmy OVB Allfinanz, ktorá ho za poškodenie dobrého mena žaluje o sto tisíc českých korún.

Za dobu, ktorú sa Charvát sporom medzi finančnými poradcami a nespokojnými klientmi venuje, sleduje zároveň niekoľko súdnych konaní, vrátane kauzy Helvag, kvôli ktorej takmer dvetisíc Čechov prišli o stovky miliónov korún. Aj tá sa stane jednou z hlavných tém pripravovanej snímky.

Chystaný dokument je rovnako ako Rada nad zlato školským projektom. Charvát počíta s jeho dokončením v lete nadchádzajúceho roka, kedy by podľa plánu mal ukončiť magisterské štúdium dokumentaristiky na pražskej FAMU. Film by sa mal následne objaviť na internete, aby pred praktikami niektorých finančných poradcov mohol varovať verejnosť. Na rozdiel od prvotnej snímky, ktorá sa na YouTube objavil neplánovane, by ho tam Charvát tentoraz rád zverejnil sám.

Rýchlo zarobené peniaze a život v luxuse

Podľa dokumentu Rada nad zlato mali finanční poradcovia z českého OVB ponúkať ľuďom nevýhodné zmluvy, v ktorých im išlo prevažne o čo najväčšiu províziu na úkor dobrej rady klientovi. Takzvaný "pyramídový systém" im vraj navyše umožňoval získať províziu z každej zmluvy uzatvorenej kolegami, ktorých do firmy sami naverbovali. Tým boli motivovaní k uzatváraniu čo najväčšieho počtu zmlúv za každú cenu.

Okrem nespokojných klientov tak snímka zachytáva aj poradcov, ktorí sa nechali zlákať vidinou peňazí a ľahko dosiahnuteľného luxusu. Udržiavať podobnú ilúziu im podľa autora pomáhali aj búrlivé večierky, ktorých hlavnou úlohou bola práve motivácia mladých poradcov.

Českej vetve OVB Allfinanz sa však také znázornenie nepáčilo. Že sa film podobného typu chystá, vytušili jej zástupcovia vo chvíli, keď študent so svojimi spolupracovníkmi a kamerou navštívil ich centrálu. Výrobu filmu sa firma snažila zastaviť ešte pred jeho vyhotovením. Do filmovej školy v Písku, kde vtedy Jakub Charvát študoval, poslala list, v ktorom žiadala vedenie, aby dokončenie filmu zastavilo.

To sa však nepodarilo. V momente, kedy sa študent pokúsil dokument predstaviť na filmových festivaloch v Písku a Českých Budějoviciach, vstúpili do hry právnici OVB, ktorí pred každou hlásenou projekciou hrozili žalobami. Usporiadatelia nakoniec v oboch prípadoch cúvli a snímku neodvysielali.

Iný prístup zaujali organizátori festivalu v pražskom kine Bio Oko, kde sa premietali práce študentov práve z píseckej filmovej školy. O zrušení neuvažovali a dokument odvysielali. Česká OVB na Charváta následne podala žalobu. Okrem ospravedlnenia žiada tiež odškodnenie stotisíc korún.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.