Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.02.2017, 23:05

Polovica slovenských krajských miest dostane nálepku smart city

Polovica slovenských krajských miest dostane nálepku smart city
Zdroj: Reuters

Inovatívne, digitalizované aj ekologické. Mestá budúcnosti. Práve takými sa majú stať Bratislava, Nitra, Košice aj Prešov. Polovica slovenských krajských miest sa zaradí medzi smart cities, inteligentné mestá.

Dopomôcť tomu má Európska investičná banka, ktorá je pripravená naliať na Slovensku do inteligentných riešení 150 až 200 miliónov eur. V rozhovore pre HN to povedal viceprezident banky Vazil Hudák.


Samotná idea má nabrať reálnejšie kontúry do konca tohto roka. Hudák o koncepte už diskutoval s primátormi Bratislavy aj Košíc. „Zaujal aj Nitru a jej primátora Jozefa Dvonča, kde je aj prepojenie na investíciu Jaguara Land Rover, ktorá mestu v tomto smere tiež pomôže,“ povedal Hudák.


Najväčšie mestá Slovenska už podnikli prvé smart kroky. Bratislava napríklad prišla s inteligentnou lavičkou, na ktorej si môžu obyvatelia nabiť svoj telefón, aj sa pripojiť na internet. „Nabíjaná a poháňaná je len zelenou slnečnou energiou,“ informovala Katarína Kohútiková z tlačového oddelenia magistrátu hlavného mesta. Košice zasa pripravili appku pre turistov, na ktorej si môžu stiahnuť informácie o kultúrnych podujatiach v meste.


Sekcia Globálne vznikla v rámci projektu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.