Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.02.2017, 00:00

Časť Beljajevovej vagónky skončí u českého magnáta

Tatravagónka emitovala akcie za 41 miliónov eur. Čech Jaroslav Strnad má v nej získať 47,5-percentný podiel.

Časť Beljajevovej vagónky skončí u českého magnáta
Zdroj: Pavol Funtál

Prepojenie železničného impéria veľkopodnikateľa Alexeja Beljajeva a českej zbrojárskej skupiny Jaroslava Strnada naberá reálne obrysy. Popradská Tatravagónka, najväčší európsky výrobca železničných vagónov, emituje nové kmeňové akcie za 41 miliónov eur. Základné imanie slovenského strojárskeho klenotu sa preto nafúkne na takmer 86,4 milióna eur z pôvodných 45 miliónov. Z informácií HN vyplýva, že zbrojársky magnát Jaroslav Strnad tak prostredníctvom svojej Czechoslovak Group (CSG) po novom získa v popradskej fabrike 47,5-percentný akcionársky podiel.

„Platí, že Czechoslovak Group pracuje na majetkovom vstupe do Tatravagónky. Detaily rokovaní ani iné bližšie informácie nebudeme zatiaľ zverejňovať,“ hovorí pre HN hovorca CSG Andrej Čírtek.

Skúpy na slovo je i samotný výrobca nákladných vagónov z Popradu. „Momentálne sme sa rozhodli otázky nekomentovať,“ odkazuje predseda predstavenstva spoločnosti Tatravagónka Poprad Alexej Beljajev.

Doposiaľ jediným akcionárom Tatravagónky Poprad bola investičná skupina Optifin Invest z portfólia veľkopodnikateľov Alexeja Beljajeva a Michala Lazara.

O tom, že do Popradu mieri nový investor Jaroslav Strnad, informovali HN ako prvé ešte v máji 2015. Majitelia rozvetveného železničného biznisu na koľajniciach najprv zvažovali pustiť z ruky štvrtinový až tretinový podiel. Napokon to bude takmer polovičný balík akcií s tým, že vo fabrike si ponechajú manažérsku kontrolu.

Už dávnejšie pod Tatrami prebehol vo firme hĺbkový audit, takzvaný due diligence, ktorý obyčajne predchádza predaju či prevodu majetkového podielu v podnikoch. Zároveň manažment Tatravagónky dostal list, ktorý avizoval chystanú zmenu akcionárskej štruktúry. Skupina Optifin Invest a Jaroslav Strnad sa pritom veľmi dobre poznajú zo spoločného biznisu v českej továrni Dako CZ.

Svoj 49-percentný podiel v top výrobcovi brzdových systémov pre koľajové vozidlá na svete previedol Optifin Invest ešte v roku 2014 priamo na Tatravagónku. Zvyšok akcií firmy Dako CZ ovláda Jaroslav Strnad cez spoločnosť Logeko. Beljajev s Lazarom utužili spoločné biznis partnerstvo s če

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.