Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.02.2017, 13:30

Polovica Slovákov je zadlžená, viac ako tretina z nich je nezamestnaná

Najviac dlhujú obyvatelia Košického kraja, najmenej ľudia z Bratislavy, ukázal prieskum.

Polovica Slovákov je zadlžená, viac ako tretina z nich je nezamestnaná
Zdroj: Flickr

Vziať si úver v tomto roku plánuje 12 percent Slovákov. Účelom úveru je najmä zaobstaranie bývania (42 percent), vybavenie bytu (25 percent) alebo nákup vozidla (24 percent).

Úvery si pritom berú predovšetkým ľudia, ktorí považujú svoje znalosti o finančnom trhu za veľmi vysoké. Ukázal to prieskum spoločnosti Millward Brown pre spoločnosť KRUK Česká a Slovenská republika (KRUK), ktorá sa zameriava na správu pohľadávok finančných ústavov a korporátnych zákazníkov.

Podľa výsledkov prieskumu spláca až 51 percent Slovákov nejaký úver. Viac ako tretina dlžníkov nemá zamestnanie. Úver má prakticky rovnaký počet mužov i žien, najčastejšie v strednom veku (68 percent ľudí vo veku 35 až 44 rokov). Najviac si požičiavajú ľudia zo stredných miest od 10-tisíc do pol milióna obyvateľov (53 percent), najmenej Slováci žijúci na dedine s počtom obyvateľov do tisíc (45 percent).

Podľa Markéty Kolářovej zo spoločnosti KRUK priemerná zadlženosť Slovákov v rámci spotrebných úverov je pomerne nízka, muži dlhujú okolo 1180 eur, zatiaľ čo ženy necelých 900 eur. Najviac dlhujú obyvatelia Košického kraja (v priemere 3800 eur), najmenej ľudia z Bratislavy (priemerne 3400 eur).

"Minulý rok nahrával predovšetkým hypotékam, ktorých úrokové sadzby klesli na rekordne nízku úroveň. Zadlžovanie spojené s investíciami podporovala i zlepšujúca sa ekonomická situácia a nízka nezamestnanosť. Mnoho ľudí si však požičiava i na bežnú prevádzku domácnosti a splácanie starších dlhov, čo ich postupne dostáva do veľmi zložitej situácie, keď musia splácať stále narastajúce dlhy. O to dôležitejšie je, aby si dlžníci odkladali dostatok peňazí bokom, na pokrytie svojich záväzkov v prípade straty zamestnania alebo choroby," uzatvára Kolářová.

Pozrite si aj rozhovor v HNtelevízii z prvej polovice februára o hypotékach s Marošom Ovčarikom z portálu Finančný kompas:

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.