Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.02.2017, 00:00

Muž z kauzy Interblue je opäť v problémoch. Jeho firma z miliónov nesplatila nič

Podnikateľovi Rastislavovi Bilasovi známemu z kauzy s predajom štátnych emisií krachuje farmaceutický biznis.

Muž z kauzy Interblue je opäť v problémoch. Jeho firma z miliónov nesplatila nič
Zdroj: Peter Mayer

Ako projektový manažér obchodníka s teplým vzduchom Interblue Group vybavil pre fabriku Milenium Trading, ktorá v Lučenci mení plasty späť na ropu a prerába pri tom milióny, pôžičku vo výške 6,5 milióna eur.

Pre svoju farmafirmu Vulm SK z Modry si zase podnikateľ Rastislav Bilas požičal vyše 4,7 milióna eur z vytunelovanej českej nebankovky Metropolitní spořitelní družstvo (MSD) Praha. Opačným smerom však splátky neposielal. Vulm SK totiž svieti na dlhom zozname dlžníkov českej záložne, ktorí si požičali a nesplatili ani cent.

Začiatkom februára pritom Vulm SK zmenila majiteľa i názov. A pod novým názvom BENE Pharma žiada súdy o škrtanie svojich dlhov. „Okresný súd Prešov začína reštrukturalizačné konanie voči dlžníkovi BENE Pharma,“ píše v rozhodnutí súd.

Jediným spoločníkom firmy, ktorá žiada súdy o ochranu pred veriteľmi, je prešovská Bene Group patriaca košickým podnikateľom Miroslavovi Tajtákovi a Vitalijovi Ivanovovi. S novými vlastníkmi bývalej firmy Rastislava Bilasa sa HN nepodarilo spojiť.

Tajták v minulosti figuroval v spoločnosti Interfernex, ktorá v roku 2002 kúpila od košických VSŽ lyžiarske stredisko Kojšovská hoľa. Interfernex pracovala s ruským kapitálom a istý čas bola jej konateľkou politička SNS Anna Belousovová-Malíková.

Nie je to však po prvý raz, čo sa pri prevode majetkových podielov stretli Bilas a Tajták. Koncom roka 2014 prebral Tajták s ďalšími Košičanmi po Bilasových firmách BTS Consult a BTS & Partners prešovskú spoločnosť BTS Real, ktorú obratom premenovali na Tovid.

Hrozba konkurzu
Žiadosťou o ochranu pred veriteľmi dosiahol výrobca liekov, výživových doplnkov, gélov či roztokov BENE Pharma prerušenie konkurzného konania. Rozpredaj jeho majetku žiada Credis Invest Alfa z Bratislavy. Tá postúpením z likvidačnej podstaty po MSD získala voči Bilasovej Vulm SK pôvodnú pohľadávku, ktorá v súčasnosti

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.