Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.02.2017, 11:18

Najbohatší Čech spúšťa v Británii vlastnú banku

Celková investícia bude vo výške necelej miliardy korún, píšu české Hospodářské noviny.

Najbohatší Čech spúšťa v Británii vlastnú banku
Zdroj: PPF

Investičná skupina PPF, ktorú ovláda najbohatší Čech Petr Kellner, spúšťa vo Veľkej Británii vlastnú banku. Finančný ústav nazvaný Clear Bank sa zameria na prevody peňazí predovšetkým medzi jednotlivými britskými bankami. Dnes to napísal web iHNed.cz, podľa ktorého už Clear Bank funguje v testovacej prevádzke a naplno má byť spustená na jeseň.

"Vidíme tu veľký potenciál, a preto sme stáli pri zrode Clear Bank," povedal portálu Mel Carville, ktorý v predstavenstve banky zastupuje PPF. Získanie britskej bankovej licencie je podľa neho známkou dôvery v projekt.

Skupina PPF, ktorá doteraz v Británii mala len niekoľko nehnuteľností, drží podľa webu v Clear Bank podiel 35 percent. Ďalších 35 percent vlastní spoločnosť CFFI UK Venture a zvyšných 30 percent má v držbe management Clear Bank. Celková investícia teda predstavuje necelú miliardu korún, uviedol iHNed.cz.

Clear Bank bola založená pred tromi rokmi ako start-up. Jej zakladateľom a predsedom predstavenstva je Nick Ogden, zakladateľ služby WorldPay. Podľa Ogdena by mala Clear Bank oživiť doterajší trh a konkurovať novými technológiami aj nižšími transakčnými poplatky. Clear Bank odhaduje, že svojím vstupom ušetrí britskej ekonomike na transakčných poplatkoch ročne okolo troch miliárd libier, informoval portál.

Skupina PPF investuje do mnohých sektorov od bankovníctva a finančných služieb, cez telekomunikácie, poisťovníctvo, nehnuteľnosti, poľnohospodárstvo a maloobchodné služby až po biotechnológie. Pôsobí v Európe, Rusku, Ázii a USA. V ČR okrem akvizície v telekomunikáciách pôsobí PPF v oblasti bankovníctva a finančných služieb, v realitách či biotechnológiách.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.