Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.03.2017, 10:24

Ekonomike sa darí, konkurzov ubudlo. Osobné bankroty však výrazne rastú, ukázal prieskum

Najčastejšie v konkurzoch a reštrukturalizáciách končili spoločnosti s ručením obmedzeným, živnostníci a akciové spoločnosti.

Ekonomike sa darí, konkurzov ubudlo. Osobné bankroty však výrazne rastú, ukázal prieskum
Zdroj: Dreamstime

Počet konkurzov a reštrukturalizácií na Slovensku klesol vlani na najnižšie číslo za posledné tri roky. V konkurze skončilo 595 spoločností, čo oproti roku 2014 predstavuje pokles približne o pätinu. V reštrukturalizácii sa ocitlo 65 firiem, pričom pred tromi rokmi ich bolo o tretinu viac. Vyplýva to z prieskumu dátovej spoločnosti Bisnode Slovensko.

Dôvodov tohto vývoja je podľa nej niekoľko. „Pod nižšie čísla sa podpísala lepšia kondícia slovenskej ekonomiky, a teda aj ekonomiky podnikov, čo vidíme už niekoľko mesiacov. No rovnako k tomu prispela aj novela zákona o konkurzoch a reštrukturalizáciách,“ uviedol konzultant spoločnosti Milan Seliak.

Viac zodpovednosti

Ide o novelu zákona, ktorá bola prijatá ako reakcia na reštrukturalizáciu firmy Váhostav ešte v roku 2015. „Tá mala zaistiť, že spoločníci i štatutári budú niesť viac zodpovednosti za ekonomický stav spoločnosti. Trh tak mala očistiť od firiem, ktoré by reštrukturalizáciu mohli využiť ako jednu z legálnych možností odpísania dlhov,“ pripomenul Seliak.

Údaje Bisnode ukazujú, že počet reštrukturalizácií klesol výrazne. V roku 2014 ju využilo 97 firiem, o rok neskôr 79 a minulý rok to už bolo len 65 spoločností.

Najviac v Bratislave 

Pomôcť by však podľa Seliaka mohla aj ďalšia novela tohto zákona, ktorá nadobúda účinnosť dnes. „Tá napríklad zavádza, že ak dlžník nebude schopný veriteľom v reštrukturalizácii ponúknuť minimálne polovicu dlžnej sumy a nedohodnú sa inak, dlžník pôjde do konkurzu. Okrem iného tiež bude platiť, že výber správcov bude náhodný, čím sa eliminujú možné väzby reštrukturalizačných správcov a dlžníkov,“ priblížil.

Najviac konkurzov a reštrukturalizácií bolo v roku 2016 v Bratislavskom kraji, a to 161. Nasledoval Košický (98) a Prešovský (90) kraj. „Je to dané najmä počtom spoločností, ktoré v okolí Bratislavy či Košíc podnikajú. Čo sa týka Prešovského kraja, tam zrejme situáciu ovplyvnila aj slabšia ekonomická sila. Zaujímavosťou je, že najmenej konkurzov a reštrukturalizácií bolo vlani v Trenčianskom a Nitrianskom kraji, a to len 52 v oboch prípadoch,“ zhodnotil Seliak.

Osobné bankroty

Najčastejšie v konkurzoch a reštrukturalizáciách končili spoločnosti s ručením obmedzeným, živnostníci a akciové spoločnosti. V konkurze vlani skončilo 350 eseročiek, 181 živnostníkov a 30 akcioviek, v reštrukturalizácii sa ocitlo 47 eseročiek, deväť akcioviek a sedem živnostníkov.

Vzrastajúcu tendenciu však majú podľa prieskumu osobné bankroty. Za posledné tri roky na Slovensku zbankrotovalo 2031 fyzických osôb, pričom iba v minulom roku ich bolo 787, v roku 2014 osobný bankrot využilo 576 občanov. „Predpokladáme, že v tomto roku sa ich počet ešte zvýši, keďže nový zákon o konkurzoch a reštrukturalizáciách osobné bankroty ešte zjednoduší,“ uzavrel Seliak.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.