Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.03.2017, 00:00

Dotácie firme nepomohli. Štát žiada späť 14 miliónov

Bývalá Milenium Trading je spájaná aj s kauzou predaja teplého vzduchu.

Dotácie firme nepomohli. Štát žiada späť 14 miliónov
Zdroj: Reuters

Keď koncom roka 2008 ohlásila Milenium Trading investíciu za 20 miliónov eur, bola prvým investorom v lučeneckom priemyselnom parku. K premene odpadových plastov na palivo prispeli firme známej z emisnej kauzy Interblue eurofondy a štátny rozpočet sumou takmer 14 miliónov eur. Ďalšie milióny potrebné na stavbu závodu prišli do Lučenca ako pôžička z predaja štátnych emisných kvót. Plný rozbeh unikátnej fabriky s anonymnými majiteľmi sa však pre problémy s nedostatkom suroviny či poruchy na technológii neustále posúva. Firma síce zmenila meno na PWR – Plastic waste recycling, ale premieňať viac ako 17-tisíc ton plastov ročne na ľahký vykurovací olej a technický benzín sa jej ani zďaleka nedarí.

A jej existenčné problémy sa ešte viac prehlbujú. Najnovšie štát žiada od fabriky naspäť milióny eur. Envirorezort totiž odstupuje od zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku. „Dôvodom odstúpenia je nesplnenie zmluvných povinností obchodnou spoločnosťou PWR – Plastic waste recycling. V zmysle týchto porušení je prijímateľ povinný vrátiť sumu vo výške asi 13,69 mil. eur,“ tvrdí pre HN hovorca Ministerstva životného prostredia SR Tomáš Ferenčák. V rámci Slovenska pritom ide o jednu z najvyšších dotácií, na ktorú zo zdrojov Európskej únie dosiahla súkromná firma. V odpadovom hospodárstve suverénne ide o najštedrejší nenávratný finančný príspevok spomedzi všetkých.


Reštrukturalizácia povolená
Reálna výška pomoci z európskych peňazí a prostriedkov štátneho rozpočtu napokon dosiahla sumu 13 876 479 eur. Časť z nich, viac ako 91-tisíc eur plus úroky, firma pre nezrovnalosti pri realizácii vrátila v splátkach v priebehu roka 2013. Štát sa tak zaraďuje medzi ostatných veriteľov lučeneckej fabriky. Jej prevádzka je však vysoko stratová. Tržby z predaja minerálneho oleja a technického benzínu sa každoročne pohybujú iba v pár stotisícoch a firma tak pravidelne vykazuje stratu zhruba dva milióny eur ročne.

PWR dlhy dobehli už vlani. Producent paliva z odpadových plastov čelil od júla 2016 hrozbe konkurzu na návrh podnikateľa Jána Čaneckého. Konkurzné kon

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.