Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.03.2017, 17:08

Dotované predajne, úvery či lepší internet. Česi chcú "oživiť" vidiek

V Česku majú program na zastavenie vyľudňovania vidieka.

Dotované predajne, úvery či lepší internet. Česi chcú "oživiť" vidiek
Zdroj: Archív HN

Vyľudňovanie českého vidieka prebieha čoraz intenzívnejšie, ak sa vzdialenosť obcí od miest a hlavných cestných ťahov zväčšuje.

Obcí s nízkou mierou rozvoja je podľa Asociácie malých a stredných podnikov (AMSP) v Česku 2546, teda 46 percent z ich celkového počtu. Ide o sídla, v ktorých žije menej ako 500 ľudí. V nich za posledných 17 rokov ubudlo 17 percent obyvateľov. Obce nad 500 až 2-tisíc obyvateľov početne rastú.

Rok venkova

Vyľudňovaniu vidieka chce AMSP zabrániť miliardovými investíciami a na tomto trende sa chce podieľať aj ministerstvo pôdohospodárstva.

Zámer obsahuje program Rok venkova, ktorý dnes zverejnili. Ide o sériu opatrení, ktorými by sa mal život na vidieku zatraktívniť. Program obsahuje napríklad dotácie na úroky z úverov, aby sa dali čerpať investičné a prevádzkové úvery s odloženou lehotou splatnosti.

Prakticky bez daní

Minister pôdohospodárstva Marian Jurečka dnes uviedol, že stolár si môže požičať jeden milión českých korún (37 008 eur) a ministerstvo mu za tri roky odpustí 400-tisíc českých korún. Podľa ministra budú stáť opatrenia na podporu života na vidieku asi dve miliardy českých korún.

Podnikatelia v málo rozvinutých obciach s tržbou do jedného milióna českých korún by mali mať výdavkový paušál do výšky 90 percent. To by znamenalo, že by prakticky neplatili nijaké dane.

Lepší internet

Odľahlé obce by mali zachrániť aj dotované maloobchodné predajne, aby ľudia nemuseli cestovať za nevyhnutným tovarom do vzdialených miest. Maloobchod na vidieku už podporujú niektoré kraje a obce formou zliav či odpustením nájomného v obecných priestoroch.

Odľahlým obciam by mal zvýšiť príťažlivosť aj subvencovaný vysokorýchlostný internet, do ktorého sa teraz operátorom neoplatí investovať. Európska únia však na tento účel vyčlenila 14 miliárd českých korún. Prostriedky bude rozdeľovať ministerstvo priemyslu. K rýchlejšej sieti by sa malo dostať až 500-tisíc domácností.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.