Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.03.2017, 00:00

Správca: Českú OKD má zmysel zachraňovať

Ťažobná firma má hodnotu tri miliardy českých korún.

Správca: Českú OKD má zmysel zachraňovať
Zdroj: Reuters

Znalecký posudok ocenil hodnotu OKD na 3,05 miliardy korún (111 miliónov eur). Náklady na útlm ťažby sú oveľa vyššie. Napriek tomu podľa insolvenčného správcu Leeho Loudu má zmysel OKD zachrániť. Viac by mal naznačiť reorganizačný plán, na ktorého vypracovanie zostáva manažérom už len mesiac času.
Veriteľom veľa neostane
Ani fakt, že na hodnotu spoločnosti OKD vo výške 3,05 miliardy korún pripadá viac ako osem miliárd korún (296 miliónov eur), ktoré bude firma potrebovať na likvidáciu šácht, nemení podľa insolvenčného správcu Leeho Loudu nič na tom, že pre budúcnosť OKD je najlepšie ísť cestou reorganizácie firmy .

Výsledok znaleckého posudku správca očakával. „Výsledok oceňovania pre mňa nie je prekvapujúci,“ povedal Louda. „Naďalej preferujem spôsob riešenia úpadku reorganizáciou. Predpokladám, že bude môcť veriteľom ponúknuť lepšie uspokojenie ich pohľadávok než konkurz.“


O uspokojení veriteľov sa síce v prípade krachujúceho OKD príliš hovoriť nedá, aj samotný posudok oceňujúci majetkovú podstatu spoločnosti upozorňuje, že na veriteľa prakticky nič nezostane. Pre väčšinu z nich je OKD zaujímavé ako fungujúca firma, ktorej môžu dodávať. Dôležité budú aj ceny uhlia na svetových trhoch, ktorých rast však analytici v najbližších mesiacoch neočakávajú.


Noví záujemcovia
A záležať bude aj na tom, či sa OKD podarí nájsť súkromného investora. Záujemcovia o vstup do spoločnosti sú v súčasnosti dvaja. Podľa informácií českých Hospodárskych novín má ísť o nespre

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.