Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.03.2017, 10:43

OMV rozširuje aktivity v Rusku. Kúpi podiel v obrovskom plynovom poli

OMV rozširuje aktivity v Rusku. Kúpi podiel v obrovskom plynovom poli
Zdroj: Reuters

Rakúska energetická skupina OMV kúpi zhruba štvrtinový podiel v jednom z najväčších ruských polí s plynom Južno-Russkoje za 1,75 miliardy eur od firmy Uniper. Pre OMV je to veľká expanzia a Uniper vďaka predaju získa tak potrebnú finančnú injekciu.

Transakcia by mala byť dokončená do konca tohto roka. OMV dodala, že dohoda zníži produkčné náklady a zvýši ťažobné portfólio firmy o 100-tisíc barelov ropného ekvivalentu denne.

Ďalšími spoluvlastníkmi poľa Južno-Russkoje sú firmy Gazprom a Wintershall, divízia nemeckej spoločnosti BASF. Najvyššia kapacita ťažby z poľa je 25 miliárd metrov kubických ročne a plyn z poľa je dôležitým zdrojom plynovodu Nord Stream, ktorý dodáva ruský plyn do Nemecka.

Uniper sa vlani oddelil od nemeckej ekonomickej firmy E.ON. Dohoda je pre firmu dôležitým krokom v jeho pláne predať do roku 2018 majetok za najmenej dve miliardy eur. Predaj má firme pomôcť oživiť stagnujúce podnikanie.

Uniper aj po predaji podielu zostane aktívny na ruskom energetickom trhu, kde má vďaka majoritnému podielu vo firme Unipro zhruba päťpercentný podiel na ruskom trhu výroby elektrickej energie. S Gazpromom má tiež dohodu o zaistení dodávok plynu do Európy, napísala agentúra Reuters.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.