Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.03.2017, 12:37

Globálnu ekonomiku ohrozuje hospodársky nacionalizmus, uviedla OECD

Globálnu ekonomiku ohrozuje hospodársky nacionalizmus, uviedla OECD
Zdroj: Reuters

Hospodársky nacionalizmus a protichodná politika centrálnych bánk stojí v ceste výraznejšiemu oživeniu globálnej ekonomiky. Vo svojom novom výhľade to dnes uviedla Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

Globálna ekonomika by podľa OECD tento rok mala zrýchliť rast na 3,3 percenta z vlaňajších troch percent. Na budúci rok OECD odhaduje rast svetovej ekonomiky na 3,6 percenta. V oboch prípadoch je to rovnako ako v novembrovej prognóze OECD.

Vyššie úrokové sadzby v Spojených štátoch by podľa hlavnej ekonómky OECD Catherine Mannovej mohli vyústiť vo výkyvy na finančných trhoch, ako aj v rast kurzu dolára.

Kampaň amerického prezidenta Donalda Trumpa America First (Amerika na prvom mieste) a snaha uvaliť clo na dovoz z Číny a Mexika vyvolala medzi hlavnými obchodnými partnermi Spojených štátov zdesenie. Washington ale nie je v používaní nacionalistickej rétoriky jediný. Podľa odhadu OECD sa desaťpercentný nárast dovozu do USA premietne do vzostupu nákladov na vývoz o 15 percent, uviedla Mannová.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.