Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.03.2017, 13:17

Muži naďalej zarábajú viac ako ženy, dôvodov je viacero

Téma platových rozdielov je pálčivá takmer na celom svete.

Muži naďalej zarábajú viac ako ženy, dôvodov je viacero
Zdroj: Archív HN

Platové rozdiely medzi mužmi a ženami pretrvávajú a sú pálčivou témou takmer na celom svete. Podľa analýzy medzinárodného portálu Paylab, ženy zarábajú na rovnakých pozíciách v jednotlivých krajinách CEE v priemere o 2 až 11 percent menej ako muži. Na Slovensku je to 9-percentný rozdiel.

V praxi, podľa spoločnosti Profesia, by sa dali tieto rozdiely prekonať väčšou asertivitou žien v iniciovaní rozhovoru o plate v existujúcom zamestnaní a vyjednávaní výšky platu podľa aktuálnej trhovej hodnoty pozície zakaždým, keď si ženy hľadajú nové zamestnanie.

Menej platené pozície

Keď sa spriemerujú všetky mesačné príjmy žien a mužov v jednotlivých krajinách strednej a východnej Európy (CEE), tak sa ukáže, že rozdiely sú oveľa markantnejšie ako rozdiely na pozíciách. Na Slovensku ženy vo všeobecnosti zarábajú o 23 percent menej ako muži.

Do veľkej miery je to spôsobené tým, že ženy majú väčší podiel pracovných úväzkov v odvetviach a na pozíciách, kde sa celkovo zarába menej. Častejšie sa ich tiež týka kariérna pauza a v porovnaní s mužmi majú tiež menšie zastúpenie vo vyšších riadiacich funkciách.

Najmenšie rozdiely na Balkáne

Spomedzi krajín strednej a východnej Európy sú z hľadiska celkových priemerných príjmov medzi mužmi a ženami najväčšie platové disproporcie v Estónsku, ako aj vo všetkých štátoch Vyšehradskej štvorky (Slovensko, Česká republika, Poľsko a Maďarsko). Najmenšie celkové platové rozdiely sú v balkánskych krajinách. Tieto rozdiely sú dlhodobé a vo väčšine krajín medziročne neklesajú.

"Do veľkej miery to súvisí so skladbou a orientáciou hospodárstva a pracovnými pozíciami, ktoré sú na trhu žiadané a kde sú v rôznom pomere zastúpené obe pohlavia. Tu môžeme povedať, že balkánske krajiny sú v otázke odmeňovania viac rovnostárske," hovorí Miroslav Dravecký, produktový manažér portálu Paylab.com a Platy.sk.

Asertívni muži

Z pohľadu spravodlivosti v odmeňovaní má preto väčší zmysel porovnávať platy medzi mužmi a ženami pracujúcimi na rovnakej pozícií. Ženy a muži majú zväčša po skončení školy vyrovnané možnosti. Avšak muži sú oveľa asertívnejší pri vyjednávaní o výške platu, keďže aj ich platové ambície sú v porovnaní so ženami vyššie.

Z analýzy portálu Paylab.com vyplýva, že muži na Slovensku majú pri hľadaní práce v otázke platu vo všeobecnosti o 15 percent vyššie očakávania. Ak napríklad žena akceptuje plat na úrovni 900 eur v hrubom a muž si na rovnakej pozícii vyjedná vyšší plat napríklad o 10 percent, za rok zarobí muž o 1080 eur viac ako žena, čo je približne ďalší mesačný plat navyše.

Viac neplatenej práce

Platové rozdiely medzi mužskými a ženskými zamestnancami v rovnakom veku sa časom zväčšujú a najvýraznejšie sú vo veku 35 až 44 rokov. "Do veľkej miery to súvisí aj s tým, že ženy pre materstvo prerušujú kariéru, čo dosť výrazne ovplyvňuje ich ďalší plat, ak sa do pracovného procesu vracajú po dlhšom období. Muži rovesníci získavajú platový náskok, ktorý už ženy ťažko dobiehajú," tvrdí Dravecký.

Ženy sú tiež tie, ktoré vykonávajú oproti mužom väčší objem neplatenej práce, ako je napríklad starostlivosť o deti a príbuzných a starostlivosť o domácnosť. Aj preto ženy častejšie ako muži vyhľadávajú skrátené úväzky. Ženy tiež zriedkavejšie obsadzujú vedúce riadiace pozície.

Typicky ženské odvetvia, kde je proporčne viac žien ako mužov, sú administratíva, účtovníctvo, zdravotníctvo a sociálna starostlivosť, farmácia, školstvo, ľudské zdroje a personalistika, služby prvého kontaktu so zákazníkom a obchod. Vzhľadom na nižšie príjmy sú ženy vystavované ohrozeniam a nevýhodám aj v starobe, keďže majú menšie úspory a nižšie dôchodky.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.