Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.03.2017, 00:00

„Roboty“ berú miesta už aj právnikov. Sú rýchlejšie

Stroje nahrádzajú pracovníkov v bankovníctve. Na rad majú prísť i manažéri.

„Roboty“ berú miesta už aj právnikov. Sú rýchlejšie
Zdroj: TASR

Pokrok v umelej inteligencii a strojovom učení priviedol konkurenciu strojov aj do odborov, ktoré boli doteraz považované za doménu ľudí so skúsenosťami, kvalifikáciou a kreativitou. Softvér dokáže zastúpiť významnú časť právnickej práce. Vo vývoji je aj umelý manažér, ktorý má napríklad prijímať a vyhadzovať zamestnancov.

Cena zlata
Hodinová mzda právnika v banke z americkej Wall Street nie je nízka, a preto „zlepšovák“, ktorý ušetrí 360-tisíc hodín právnickej práce ročne, má doslova cenu zlata. Presne taký zlatý grál používa podľa Bloombergu už od vlaňajšieho júna banka JP Morgan. Hovoria mu COIN a je to špeciálny softvér využívajúci umelú inteligenciu a strojové učenie, ktorý prechádza, kontroluje a interpretuje uzatvárané zmluvy. Trvá mu to rádovo sekundy a chybovosť vraj vykazuje nižšiu ako živí ľudia, ktorí túto prácu robia bežne. Na podobnom princípe vystaval svoj biznis aj obchodný právnik Noora Bechor, ktorý si pred tromi rokmi uvedomil, že osemdesiat percent času trávi kontrolou zmlúv. Teda rutinnou, úmornou, ale dôležitou prácou. Podľa servera futuris ho to inšpirovalo k

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.