Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.03.2017, 15:05

Regulačný úrad podľa opozície zlyhal: Vysoké ceny za teplo vyháňajú ľudí z bytov

Regulačný úrad podľa opozície zlyhal: Vysoké ceny za teplo vyháňajú ľudí z bytov
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Vysoké ceny za teplo vyháňajú a budú vyháňať ľudí z bytov, čo je zlyhanie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Uviedli to dnes na tlačovej konferencii opoziční poslanci Národnej rady SR Karol Galek (SaS), Jozef Viskupič (OĽaNO-NOVA) a podpredseda mimoparlamentného KDH Pavol Zajac. Pripomenuli pritom údajné tunelovanie štátnych Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) s pomocou ÚRSO, na ktoré pred mesiacom upozornili predstavitelia KDH.

ŽSR sú podľa Zajaca tunelované súkromnou spoločnosťou Koor z Bratislavy prostredníctvom vysokých fixných nákladov za teplo, ktoré stanovil práve ÚRSO. "Sme presvedčení o tom, že tu ide o veľmi sofistikovaný tunel súkromnej firmy na štátnej firme," vyhlásil podpredseda hnutia.

Železnice dali podľa KDH spoločnosti Koor ako koncesionárovi k dispozícii 41 svojich kotolní na obdobie 10 rokov. Na rok 2017 ÚRSO výrazne zvýšil fixné poplatky za teplo pre túto súkromnú firmu. Fixné sumy sa podľa Zajaca hradia napríklad za technológiu kotolne či za jej rekonštrukciu a tvoria zvyčajne viac ako 80 % nákladov na teplo. Kresťanskí demokrati sú však presvedčení, že nemôžu rásť tak skokovo, ako sa to stalo pri firme Koor.

KDH zároveň poukázalo aj na "sekundárny" efekt vysokých fixných nákladov na teplo. Nájomníci žijúci v bytových domoch, ktoré patria ŽSR, si totiž už nemôžu dovoliť platiť za teplo. Uviedli príklad jedného takého domu zo Žiliny, kde nájomníkom stúpli mesačné náklady z približne 160 eur na 1200 eur.

"Môžem s plnou vážnosťou konštatovať, že po cenách elektriny, vody a plynu tu ide o ďalšie fatálne zlyhanie ÚRSO. Je pre mňa nepochopiteľné, že orgán, ktorý je zriadený na ochranu spotrebiteľa, naopak tomuto spotrebiteľovi škodí, tak ako sa to stalo aj v roku 2014 v prípade žilinskej bytovky, a že spotrebiteľov sa musí zastávať až opozícia," povedal dnes Galek.

V roku 2013, keď bolo cenové rozhodnutie o teple vystavené ešte na ŽSR, bola podľa neho priemerná cena tepla za megawatthodinu (MWh) 94 eur, v roku 2014 dosiahla už 156 eur, následne 170 eur za MWh. "V roku 2015 a 2016 to bolo 203 eur a v roku 2017 to bolo už 298 eur za MWh," vyčíslil opozičný poslanec.

"Zistili sme, že firma Koor nedodáva teplo len štátnej ŽSR, ale aj iným spoločnostiam. U týchto ostatných sú ceny ale výrazne nižšie. Štátne ŽSR bez problémov zaplatia 298 eur/MWh, kým ostatným sa účtuje 197 eur/MWh, čo je na každú jednu MWh menej o 100 eur," upozornil Galek.

Tento prípad je podľa neho iba vrcholom ľadovca. Poslanci sa pozreli aj na iné tohtoročné cenové rozhodnutia o teple pre ďalších dodávateľov a podľa vlastných slov zostali zhrození. "Na Slovensku sa k tým 'vysťahovalcom' (železničnej bytovky) zo Žiliny pravdepodobne pridajú aj ďalšie tisíce ľudí, ktorí budú doplácať na vysoké ceny tepla, ktoré pre tento rok stanovil práve ÚRSO," dodal poslanec.

Informácie, ktoré prezentovalo vo februári KDH o údajnom tunelovaní ŽSR, sa podľa ich hovorkyne Martiny Pavlikovej nezakladajú na pravde. "ŽSR majú s firmou Koor podpísané štandardné koncesné zmluvy na modernizáciu zdrojov tepla, pričom generálnou požiadavkou je dosiahnutie garantovanej každoročnej úspory vo výške 15 % z pohľadu ŽSR," vysvetlila.

Celkovo sa podľa jej slov dosiahla za roky 2013 až 2015 úspora z pohľadu ŽSR vo výške 687.121 eur. "Za rok 2016 budú údaje vyhodnotené až po vyúčtovaní nákladov za rok 2016," avizovala hovorkyňa. A to v marci 2017.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.