Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.09.2021, 15:38

Platobná agentúra má splnených 56 zo 72 opatrení na obnovenie akreditácie

Súčasťou prijímaných opatrení a nových nastavení je transformácia PPA, v rámci ktorej dochádza ku komplexnej elektronizácii a digitalizácii procesov.

Platobná agentúra má splnených 56 zo 72 opatrení na obnovenie akreditácie
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Pôdohospodárska platobná agentúra má mesiac pred obnovením akreditácie splnenú väčšinu opatrení. Informoval o tom vo štvrtok na tlačovej besede jej generálny riaditeľ Jozef Kiss.

Obnovenie akreditácie pre agentúru k 15. októbru 2021 podľa neho predpokladá splnenie 72 opatrení, pre ktoré má PPA akreditáciu podmienečne pozastavenú. Rozhodlo o tom ešte 14. októbra 2020 ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

"V čase môjho nástupu do funkcie 1. júla 2021 bolo navrhnutých na splnenie 44 opatrení, ale niektoré z nich sme sa rozhodli ešte dopracovať v zmysle odporúčaní. K 16. septembru evidujeme 56 opatrení ako splnených. Zostáva nám teda ešte dokončiť 16, čo znamená, že opätovné získanie akreditácie je veľmi reálne a verím, že sa podarí," povedal Kiss.

Nové nastavenia 

Pre splnenie tejto náročnej úlohy bolo podľa neho potrebné urýchlene prijať nové nastavenia v PPA v rámci procesov, systémov IT a tiež personálneho zabezpečenia.

"Bez týchto zmien by nebolo možné túto úlohu splniť. Prijaté opatrenia výrazne posilnia prevenciu proti podvodom. Zároveň prispejú k ich efektívnejšiemu odhaľovaniu a v neposlednom rade garantujú zákonnosť a správne nakladanie s financiami," doplnil Kiss.

Priblížil, že súčasťou prijímaných opatrení a nových nastavení je transformácia PPA, v rámci ktorej dochádza ku komplexnej elektronizácii a digitalizácii procesov. Súčasťou je tiež racionalizácia ľudských zdrojov a zefektívnenie kontrolných mechanizmov.

Proces transformácie bude pokračovať aj po 15. októbri až do jej implementácie. V rámci transformácie, po obnovení akreditácie, budú vyhlásené nové výzvy, medzi nimi aj očakávané výzvy 4.1 a 4.2, v ktorých budú premietnuté všetky nové spomenuté opatrenia.

V štandardnom režime

Tieto výzvy sa týkajú nákupu poľnohospodárskej techniky a poľnohospodárskych stavieb v celkovej sume 338 miliónov eur - pri výzve 4.1 za asi 175 miliónov eur a pri výzve 4.2 za približne 163 miliónov eur.

V rámci odpočtu je podľa neho dôležité spomenúť aj to, že PPA zverejnila dve výzvy v programoch Školské ovocie, Školské mlieko a výzvu Zelená nafta 2021. V prípade školských programov ide o pomoc pri dodávaní a distribúcii ovocia, zeleniny, mlieka a výrobkov z nich pre deti a žiakov v školách pre školský rok 2021/2022. V prípade tzv. zelenej nafty ide o opatrenie štátnej pomoci vo forme úľav na environmentálnych daniach.

Okrem toho PPA vyhlásila výzvu na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie na odstraňovanie a likvidáciu mŕtvych hospodárskych zvierat. V oblasti priamych platieb je situácia stabilná a všetky procesy týchto podpôr sú v štandardnom režime.

Dodal, že aktuálne je PPA pred najdôležitejšou etapou plnenia opatrení v rámci Akčného plánu, pretože od 27. septembra do 1. októbra 2021 je nahlásený audit Európskej komisie, ktorý je zameraný na posúdenie akreditácie PPA.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.