Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.03.2017, 00:00

Nápojový biznis košickej investičnej šťuky sa rozpadá

Expanzné plány za milióny eur zlomili spoločnostiam z područia skupiny Skyside krk.

Nápojový biznis košickej investičnej šťuky sa rozpadá
Zdroj: Reuters

Píše sa rok 2013 a košická investičná skupina Skyside ohlasuje mohutné investície do svojho nápojového biznisu. Kláštorná zhltne 2,5 milióna eur, Západoslovenské žriedla so svojou vlajkovou loďou Slatina preinvestujú až osem miliónov eur, rožňavský pivovar Kaltenecker strojnásobí výrobu za šesť miliónov eur. Investície do rastu kapacít však prichádzajú v čase stagnácie trhu. „To je pravda, platí to však pre segment ako celok. V jeho vnútri sú, naopak, veľké pohyby. Rastú privátne a prémiové značky, klesá takzvaná B stredná kategória,“ vysvetľoval v tom čase pre HN vedúci partner Skyside Maroš Škorec.

Skyside navyše riskantnú expanziu v rýchloobrátkovom segmente podporuje cez svoje ďalšie spoločnosti. Košický distribútor nealkoholických a alkoholických nápojov Toplimo patril medzi najväčších hráčov na Slovensku a budoval sieť vlastných predajní pod novou značkou Drink Point.


Bankroty na bežiacom páse
Tak vyzerali expanzné plány v nápojoch od slovenskej investičnej private equity skupiny z východu Slovenska s materskou spoločnosťou z Holandska. Prešli pritom iba necelé štyri roky a z nápojového biznisu Skyside neostal kameň na kameni. Životaschopný pivovar v Rožňave zmenil majiteľa a zachránil sa v reštrukturalizácii, zvyšok nápojového impéria končí v krachu či likvidácii. O rozpredaj majetku samotnej Skyside Slovakia požiadala firma Aupark Tower Bratislava v októbri 2014, ktorej Košičania dlhovali za prenájom kancelárií. Firma do konkurzu spadla o štyri mesiace neskôr.

Maroš Škorec, s ktorým sa HN nepodarilo spojiť, približne pred mesiacom však požiadal súdy o osobný bankrot. V minulosti sa špekulovalo, že skupina Skyside pohorela aj na solárnej energii v Bulharsku. Jej slovenská firma Nova Energia úspešne zoškrtala dlhy predvlani.


Kláštorná v problémoch

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.