Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.03.2017, 14:53

V Kolumbii sa vypestovalo najviac koky za dve desaťročia. Vláda polia ničí

V Kolumbii sa vypestovalo najviac koky za dve desaťročia. Vláda polia ničí
Zdroj: Reuters

V Kolumbii sa vlani pestovalo najviac koky od roku 1994, oproti roku 2015 nárast predstavoval 18 percent. S odkazom na utorkovú správu Bieleho domu o tom dnes informovala agentúra AP. Koka tak odhadom pokrývala 188-tisíc hektárov, čo je, pre porovnanie, päťnásobne väčšia rozloha, než akú má Bratislava.

Väčšina koky sa pestovala v odľahlých oblastiach na juhu krajiny. Miestni roľníci, ktorí desiatky rokov žili pod nadvládou ľavicových povstalcov, napäto čakajú na spoločný plán vlády a povstalcov, ktorý by mal umožniť, aby s pestovaním koky prestali a začali pestovať legálne plodiny.

Dohoda s FARC

Kolumbijská vláda vlani podpísala mierovú dohodu s povstaleckou organizáciou Revolučné ozbrojené sily Kolumbie (FARC), aby ukončila vojnu, ktorá si vyžiadala na 200-tisíc ľudských životov. Obe strany sa tiež okrem iného dohodli na rozvoji poľnohospodárskych oblastí.

"Listy koky nás živí," vysvetľuje 49-ročný Eduardo Espinosa, ktorý koku pestuje už 17 rokov. "Pestovanie nás len vyčerpalo, vystavilo nás nepríjemnej pozornosti a pripravilo nás o ilúzie," dodáva.

Zemiaky či ovocie

Biely dom je ale presvedčený, že dohoda medzi FARC a vládou prinútila mnoho farmárov pestovať koku, pretože vedia, že ak sa pestovania oficiálne vzdajú, dostanú štátne dotácie, aby namiesto koky mohli pestovať napríklad zemiaky či ovocie.

Produkcia kolumbijského kokaínu začala stúpať v roku 2013 a od tej doby mala vzostupnú tendenciu - okrem iného preto, že Kolumbia prestala kvôli zdravotným rizikám rozprašovať nad poliami s kokou ničivé chemikálie.

Len malé úspechy

"Rozprašovali sme nad nelegálnymi poľami chemikálie, žiadny veľký úspech sa ale nedostavil," povedal agentúre AP kolumbijský vládny analytik Rafael Pardo.

Členovia kolumbijskej vlády spoločne s vedením FARC od podpisu zmluvy cestujú do odľahlých oblastí a snažia sa presvedčiť roľníkov, aby sa pestovania koky dobrovoľne vzdali.

Slušný zárobok

Kolumbijská polícia a armáda zatiaľ dostala za úlohu polia koky ničiť. Vláda dúfa, že tak do konca tohto roka zničia 100-tisíc hektárov koky.

Zatiaľ asi 55-tisíc rodín súhlasilo, že koku pestovať prestanú. Experti sú ale skeptickí a neveria, že sa chudobní roľníci pestovania koky úplne vzdajú. Jednému roľníkovi totiž každý rok zarobí priemerne 1180 dolárov (1110 eur). Rastlina teraz prináša živobytie približne 82-tisíc rodinám. Úspešnosť mierovej dohody podľa úradov na znížení produkcie koky ale závisí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.