20.03.2017, 13:33

Nemeckým firmám chýbajú IT špecialisti, problémy majú aj veľké spoločnosti

Obrovský nárast v takzvanom superpočítaní je jedným z ukazovateľov, ako rýchlo sa vyvíjajú počítačové technológie. Výkon sa počíta v jednotkách flops, teda počtoch operácií.
najvýkonnejší svetový počítač
2020: Podľa odhadov budú superpočítače približne tridsaťkrát výkonnejšie než súčasné systémy.
Zdroj: flickr.com/ dariorug

Problém s nedostatkom odborníkov v oblasti informačných technológií sa v Nemecku priostril. "Vlani sa každý piaty opýtaný sťažoval na to, že IT odborníci sú pre veľké podniky ťažko alebo veľmi ťažko dostupní. Teraz to tak vidí už každý tretí," povedal predstaviteľ Združenia nemeckých inžinierov (VDI) Dieter Westerkamp počas technologického veľtrhu CeBIT. Nová štúdia na tému digitalizácie zistila, že kým doteraz mali tento problém najmä malé a stredné podniky, najnovšie s ním zápasia aj veľké spoločnosti.

VDI podľa vlastných výpočtov uvádza, že vlani bolo pre informatikov k dispozícii celkovo 28-tisíc voľných pracovných miest, čo je medziročne o 23 percent viac. "To znamená, že na každého nezamestnaného informatika pripadá 3,5 voľného miesta," tvrdí Westerkamp. Mnohí odborníci počítajú so zhoršením situácie. To prináša riziko zintenzívnenia trendu, keď sa IT služby presúvajú do zahraničia, alebo sa firmy týchto činností úplne zbavujú.

Najväčšou výzvou pre firmy už nie je technologické zvládanie procesov, ale vývoj a implementácia vhodných nových podnikateľských modelov. Z medzinárodného hľadiska tu Nemecko výrazne zaostáva. "Musíme začať v oveľa väčšej miere rozmýšľať v medziach digitálnych podnikateľských modelov," hovorí Westerkamp.

Tohtoročný päťdňový CeBIT sa zameria najmä na prezentáciu konkrétnych spôsobov použitia nových technológií, napríklad robotov, umelej inteligencie a dronov. Na veľtrhu sa zúčastňuje vyše 3-tisíc vystavovateľov zo 70 krajín a organizátori očakávajú zhruba 200-tisíc návštevníkov.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.