Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.03.2017, 17:17

Japonci kúpili tri slovenské značky piva, preplatili J&T a najbohatšieho Čecha

Japonská skupina kupuje okrem slovenského Topvaru aj český Plzeňský Prazdroj.

Japonci kúpili tri slovenské značky piva, preplatili J&T a najbohatšieho Čecha
Zdroj: TASR/AP

Koncern Asahi Group Holdings ponúkol v aukcii o päť stredoeurópskych pivovarov najvyššiu sumu – 7,3 miliardy eur. Jednoznačne tak prebil ponuku finančnej skupiny J&T či ponuku skupiny najbohatšieho Čecha Petra Kellnera PPF.

Japonská skupina Asahi prevezme pivovary k 31. marcu. Transakciu už schválila Európska komisia. Súhlas komisie bol udelený, prvým pracovným dňom novej organizácie teda bude pondelok 3. apríl. Pre ČTK potvrdila informáciu serveru Lidovky.cz hovorkyňa Prazdroja Jitka Němečková.

Silná značka

Japonci už skôr uviedli, že plzenský Pilsner Urquell považujú za veľmi silnú prémiovú značku. Podľa pivovarských odborníkov je odkúpenie Prazdroja a ďalších východoeurópskych značiek SABMiller japonskou skupinou pre plzenský pivovar dobrou správou. Podľa predsedu Združenia priateľov piva Tomáša Erlicha by sa na samotnej výrobe piva nič meniť nemalo.

Predaj Prazdroja je súčasťou záväzkov stanovených Európskou komisiou, ktoré na seba vlani vzal AB InBev kvôli prevzatiu pivovarníckej skupiny SABMiller. AB InBev dokončil transakciu za 2,5 bilióna korún v októbri. Európska komisia ale podmienila prevzatie tým, že AB InBev predá takmer všetky pivovarnícke aktivity SABMiller v ČR, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku a Slovensku.

Súhlas Bruselu

Ich kupec Asahi Group Holdings sa dohodol uhradiť takmer 200 miliárd korún; kúpa podliehala súhlasu Európskej komisie v súlade s pravidlami pre koncentrácie, takzvaná merger control. "A ďalej schválenie spoločnosti Asahi ako primeraného kupca," uviedla hovorkyňa.

Spoločne s Prazdrojom preberajú Japonci ešte maďarský Dreher, poľskú spoločnosť Kompania Piwowarska (značky Zubr, Tyskie, Lech), rumunský Ursus a slovenský Topvar (Šariš, Smädný Mních). Podľa serveru Lidovky.cz ide zrejme o najväčšie prevzatie zahraničných pivovarníckych aktivít japonským pivovarom.

Japonský koncern kúpil v minulom roku pivovary v Taliansku, v Holandsku a vo Veľkej Británii. Všetky akvizície súvisia so spojením svetových lídrov vo výrobe piva – koncernu AB InBev a SABMilleru. Aby však Európska komisia toto zlúčenie povolila, musí sa novovzniknutý gigant zbaviť niekoľkých pivovarov, inak by mal príliš silné postavenie na trhu. Šance sa tak chopil Asahi, ktorý už doma nemá kde expandovať. Navyše, európske pivovary sú podľa analytikov ziskové a kvalitne riadené. Japonci ich už nepotrebujú kapitálovo dotovať.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.