21.03.2017, 00:00

Nové technológie nám chránia zuby

Manažérka pre odborné záležitosti firmy Colgate-Palmolive pre Česko, Slovensko a Maďarsko Edita Ryšlavá pre HN.

Edita Ryšlavá
Zdroj: Peter Mayer

Dobrá starostlivosť sa začína už vzdelávaním nastávajúcej matky, tvrdí Ryšlavá.

Moderná medicína sa veľmi rýchlo vyvíja a inovuje. Platí to isté aj v zubnom lekárstve a v boji proti chorobám, ako je zubný kaz?
Správna starostlivosť o zuby a ďasná má zásadný vplyv nielen na ústne, ale podľa najnovších vedeckých výskumov aj na celkové zdravie človeka. A je pravda, že aj na tomto poli zaznamenávame rozmach nových technológií. V súčasnosti dochádza k špecializácii produktových radov. Možno tak kúpiť zubné pasty aj ústne vody napríklad na citlivé zuby, lepšiu ochranu pred zubným kazom a zápalom ďasien, dôsledné odstránenie povlaku či proti zápachu z úst. Na trhu existujú prípravky pre deti rôznych vekových kategórií, pričom každý z nich má svoje špecifiká šité na mieru pre vyvíjajúci sa chrup.

Ktorá skupina obyvateľstva je momentálne najviac ohrozená?
Dobrá starostlivosť o zuby sa začína v detstve, dokonca už vzdelávaním nastávajúcej matky. Je dôležité získať správne návyky, ale aj rozumieť tomu, že ústa sú vstupnou bránou do organizmu. Pokiaľ nemáme v poriadku zuby a ďasná, ovplyvní to na našu psychiku, prežívanie, ale aj celkové zdravie. Ústne zdravie sa týka každého. Preto musí každý začať sám od seba. V tomto smere cítime spoločenskú zodpovednosť. Z tohto dôvodu kladieme dôraz na prevenciu a vzdelávanie laickej, ale aj odbornej verejnosti.

Robí štát dostatočne veľa kampaní a iných opatrení, aby bojoval proti ochoreniam, ako je zubný kaz?
Nikdy nebolo ľahšie nájsť si informácie o rôznych ochoreniach vrátane zubného kazu. Existujú vzdelávacie videá, rôzne internetové stránky zamerané na p

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.