Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.03.2017, 00:00

Finančník Krúpa prebral krachujúci zelený biznis​

Skupina Skyside z Košíc stavila na biznis s obnoviteľnými zdrojmi energie. Expanziu však zastavil krach.

Finančník Krúpa prebral krachujúci zelený biznis​
Zdroj: Peter Mayer

Do zelenej energie liala košická spoločnosť Nova Energia z portfólia finančnej skupiny Skyside milióny eur. Iba na Slovensku a v Bulharsku postavila spolu s partnermi solárne elektrárne s výkonom 22 megawattov za približne 60 miliónov eur. V rámci ďalšej expanzie pritom Košičania poškuľovali po Rumunsku a Ukrajine. Investičný apetít private equity skupiny Skyside narástol natoľko, že do obnoviteľných zdrojov energie plánovala cez svoj zelený fond investovať až 300 miliónov eur. Jej rozvojové plány však tvrdo narazili. 


Primeraná cena
Biznis so zelenými energiami tak po Skyside preberá a rozvíja československá skupina finančníka Pavla Krúpu. „Transakcia bola riešená ako akvizícia cez odkúpenie obchodných podielov a pohľadávok. Cena bola primeraná finančnému a faktickému stavu jednotlivých spoločností, aby spĺňala požiadavku zhodnotenia investície,“ hovorí pre HN hovorkyňa spoločnosti Arca Capital Barbora Hanáková.

Prvé problémy Nova Energia naznačovalo jej rozhodnutie zbaviť sa okolo 15 slnečných elektrární prevažne na východe Slovenska. Tie boli na predaj už koncom roku 2013. Finančné suchoty firmy sa však stupňovali, až takmer skrachovala.


Zmenené podmienky
Kameňom úrazu sa pre spoločnosť z portfólia Skyside stala akvizícia solárneho parku pri meste Temešvár. S výkonom približne osem megawattov to s budúcimi výnosmi vyzeralo sľubne. Tamojšia vláda však retroaktívne znížila pôvodne odklepnutú podporu pre fotovoltické elektrárne a Košičanom tak znehodnotila investíciu za zhruba 20 miliónov eur. Výrazne sa jej predĺžila návratnosť a financujúce ban

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.