Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.03.2017, 00:00

Tunel Višňové nestíhajú postaviť. Hrozí dvojmiliónová pokuta a veľké problémy v doprave

Podľa odborníkov stavbári nestihnú tunel preraziť do konca roka, zvolili lacnejšiu a pomalšiu technológiu.

Žilinský primátor Igor Choma (vľavo), vtedajší minister dopravy Ján Počiatek a šéf NDS Milan Gajdoš pri tuneli Višňové na začiatku
razby.
Zdroj: Pavol Funtál

Tunel Višňové má byť kompletne dokončený v roku 2019. Národná diaľničná spoločnosť tvrdí, že termín výstavby platí. Práce pokračujú podľa odborníkov pomaly a projektu hrozí sklz.

Podľa informácií HN chcel zhotoviteľ stavby posunúť ukončenie o tri roky, teda až na rok 2022. Úsek by sa tak celkovo staval viac než osem rokov. Ministerstvo dopravy sa k téme nevyjadruje a rovnako ako samotný zhotoviteľ – firma Dúha a talianska spoločnosť Salini Impregilo – odkazuje na vyjadrenia diaľničiarov.

Dvojmiliónová pokuta

„V súčasnosti je celkovo vyrazených 7 783 metrov, čo je 52 percent z celkovej dĺžky tunela,“ spresnila hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková. Odborníci upozorňujú, že pri týchto číslach nestihnú stavbári preraziť zvyšok tunela do konca roka 2017, čo je míľnik, ktorý musia zo zmluvy dodržať. Inak im hrozí dvojmiliónová pokuta.

Bývalý investičný riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti Juraj Čermák hovorí, že zvolenou metódou dokážu Taliani preraziť štyri metre denne – dva z každej strany, keďže tunel prerážajú z oboch strán naraz. Pri tomto tempe nestíhajú dokončiť druhú polovicu do stanoveného termínu. K jeho názoru sa p

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.