Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.03.2017, 14:59

Saudi sa pripravujú na vstup ropného diamantu na burzu

Vláda znížila sadzbu dane z príjmov spoločnosti Saudi Aramco, chce tak uľahčiť vstup na burzu.

Saudi sa pripravujú na vstup ropného diamantu na burzu
Zdroj: Reuters

Saudskoarabská vláda výrazne znížila sadzbu dane z príjmov štátnej ropnej spoločnosti Saudi Aramco s cieľom uľahčiť jej vstup na akciovú burzu v budúcom roku. Podľa odborníkov zrejme pôjde o najväčšiu primárnu verejnú ponuku (IPO) na svete, uviedla agentúra Reuters.

So spätnou platnosťou k 1. januáru 2017 bola daň z príjmu spoločnosti stanovená na 50 percent, zatiaľ čo predtým predstavovala 85 percent. Tento krok má za cieľ znížiť daňové zaťaženie Aramco o desiatky miliárd dolárov a zvýšiť tak atraktivitu firmy v očiach investorov.

Nárast príjmu

So znížením zdanenia sa čistý príjem Aramco podľa analytikov oslovených agentúrou Bloomberg zvýši o 300 percent. V prepočte na barel sa ziskovosť spoločnosti tak dostane na úroveň nadnárodných ropných gigantov, ako je Exxon Mobil Corp

Na akciovej burze vláda chce predať až päť percent Aramco, aby získala prostriedky na investície do nových odvetví. Týmto spôsobom chce krajina v časoch lacnej ropy diverzifikovať svoje hospodárstvo. Predstavitelia Saudskej Arábie odhadujú IPO na jeden, dva aj viac biliónov amerických dolárov. Krajina by tak mala získať minimálne 50 miliárd dolárov.

Čínske investície?

Vzhľadom k tomu, že Saudská Arábia je najväčším dodávateľom ropy do Číny, snaží sa prinútiť tamojšie ropné spoločnosti k investícii do akcií Aramco. Jedná napríklad so spoločnosťou Sinopec Corp.

Keďže príjmy z ropy sa na saudskoarabskom rozpočte podieľajú viac ako 60 percentami, úprava zdaňovania Aramco bude mať vplyv na štátnu pokladnicu. Podľa odborníkov oslovených agentúrou Reuters však tento výpadok zrejme vyrovnajú príjmy z dividend spoločnosti.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.