Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.03.2017, 00:00

Hamé chce blokovať našu Májku na českom trhu

Západný výrobca považuje produkty slovenského Tatrakonu za falzifikáty. Medzi firmami hrozí súdny spor.

Hamé chce blokovať našu Májku na českom trhu
Zdroj: HAME.CZ

Na česko-slovenskom trhu sa otvára konkurenčný boj o tradičné značky konzerv, ktoré spotrebitelia poznajú ešte z čias socializmu. Májka, Pali a Morca Della – to sú názvy, ktoré v bývalom Československu používali viaceré konzervárenské závody naraz. A táto prax pretrvala až doteraz. Dvaja výrobcovi,: popradský Tatrakon a český potravinársky gigant Hamé, v nich však vidia svoje zlaté dedičstvo, o ktoré sa oplatí bojovať. Česi chcú preto docieliť, aby sa slovenské výrobky nemohli predávať na ich trhu.

Colníci tak začiatkom marca zhabali v skladoch českého distribútora viac ako 70-tisíc konzerv popradskej konzervárne s označením Májka, Pali a Morca Della. „Kontrola sa uskutočnila na základe podnetu držiteľa ochrannej známky. Správne konanie o tom, či boli porušené práva duševného vlastníctva, stále prebieha,“ konštatuje pre HN hovorkyňa českého Generálneho riaditeľstva ciel Hana Prudičová.

Colné úrady tvrdia, že ak by sa falzifikáty, ktorých originály v Česku vyrába a predáva spoločnosť Hamé Kunovice, dostali do tamojších obchodných sietí, firme by vznikla škoda takmer 52-tisíc eur. „Ak sa dozvieme o pokuse zneužiť naše ochranné známky, vždy sa dôrazne a transparentne bránime,“ uvádza k záťahu kontrolórov hovorca spoločnosti Hamé Petr Kopáček.

V sporoch pritom ide o milióny eur. Toľko totiž stoja marketingové aktivity na podporu sporných produktov na trhu, ďalšie financie putujú na udržanie ochranných známok. O osude slovenských konzerv v Česku preto rozhodne buď výsledok rokovaní s českou konzerv

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.