Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.03.2017, 12:01

Nedostatok pracovníkov, korupcia i plány prijímať ľudí. Ako hodnotia zahraniční investori situáciu u nás?

Zverejnili výsledky prieskumu medzi 176 firmami.

Nedostatok pracovníkov, korupcia i plány prijímať ľudí. Ako hodnotia zahraniční investori situáciu u nás?
Zdroj: Reuters

Zahraniční investori hodnotia ekonomickú situáciu na Slovensku pozitívne. Podľa nich je najlepšia za posledných osem rokov. Negatívne však vnímajú nedostatok pracovnej sily. Vláda by sa mala podľa firiem tiež viac zaoberať bojom proti korupcii a neserióznym praktikám vo verejnom obstarávaní. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu medzi investormi v Európe, ktorý dnes predstavila Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora (SNOPK).

Súčasnú ekonomickú situáciu na Slovensku vníma pozitívne 45 percent opýtaných, uspokojivá je podľa 47 percent a zlá je podľa 8 percent opýtaných.

Optimistické odhady

"Riaditelia a konatelia v tomto prieskume sú oveľa viac optimistickejší, ako to bolo vlani. Očakávania, ktoré hodnotia ekonomickú situáciu ako nepriaznivú, klesli pod 10 percent. To je pozitívne," skonštatoval na dnešnej tlačovej konferencii obchodný radca Veľvyslanectva Rakúskej republiky na Slovensku Hans Christian Kügerl.

Predpoklad zlepšenia ekonomiky očakáva v ďalšom priebehu tohto roka 35 percent firiem, avšak mierna väčšina s podielom 53 percent očakáva nezmenenú celkovú hospodársku situáciu. "Vidíme, že nálada je rovnomerne pozitívna s ľahko stúpajúcou tendenciou. Po tom, ako sa čísla ekonomického rastu upravia smerom nahor, môžeme očakávať, že pozitívne nálady v ďalšom roku ešte vzrastú," predpokladá Kügerl.

Lepšie obchody

Optimistické sú aj vyhliadky investorov týkajúce sa vývoja vo vlastnej firme. Ukázalo sa, že 47 percent firiem počíta s lepšími obchodmi, iba každý desiaty podnik sa pripravuje na horší hospodársky rok. Zvýšiť počet svojich pracovníkov plánuje 44 percent firiem a 37 percent chce zvýšiť aj investície. "Negatívne vyhliadky do budúcnosti očakáva menej firiem. Polovica investorov stále verí a dúfa, že ich rozvoj bude pozitívny aj v najbližšej budúcnosti," uviedol Kügerl.

Zaujímavé zistenia priniesol prieskum v oblasti zlepšenia obchodných výsledkov. Ukázalo sa, že hoci 64 percent účastníkov prieskumu počíta so stúpajúcimi obratmi, zlepšenie obchodných výsledkov očakáva iba 47 percent firiem.

Naberú ľudí

Vyhliadky sa zlepšili aj v oblasti prijímania zamestnancov. Napriek tomu, že firmy stále pociťujú nedostatok pracovnej sily, naberať nových ľudí plánuje 44 percent  firiem, 46 percent opýtaných očakáva, že sa nezmení počet zamestnancov v porovnaní s predošlým rokom a 10 percent firiem očakáva pokles zamestnancov. Vlani pritom počíta s rastom pracovnej sily 40 percent opýtaných.

"Len každý desiaty investor by chcel personál redukovať, čo by bol najlepší výsledok prieskumu od roku 2005," poznamenal Kügerl. Prieskum však ukázal, že bude potrebné urobiť reformy najmä v oblasti vzdelávania, aby sa zlepšila dostupnosť pracovnej sily. "Zaznamenali sme ohromný nárast nedostatku pracovných síl. Keď porovnáme hodnotenie jednotlivých sektorov, najhoršie to vníma priemysel," doplnil Kügerl.

Problematická korupcia

Investori tiež uviedli, že Slovensko vnímajú najmä ako členskú krajinu Európskej únie (EÚ). Pozícia krajiny sa pritom posilnila aj v súvislosti s odchodom Veľkej Británie z EÚ. Okrem toho investori vnímajú pozitívne produktivitu pracovnej sily, ochotu podávať výkony, ako aj dostupnosť a kvalitu lokálnych dodávateľov.

Naopak, za nedostatočnú stále považujú investori vymáhateľnosť práva, transparentnosť pri verejnom obstarávaní, ako aj boj proti korupcii, ktorú považujú za najhorší problém. "Investori pri korupcii udelili tú najhoršia známku, ktorá kedy bola udelená v tomto prieskume. Napriek tomu, že vláda si po voľbách stanovila boj proti korupcii, z hľadiska očakávaní investorov z Európy, zdá sa, že sa toho veľa neurobilo," dodal hovorca komory a zástupca konateľa Markus Halt.

Prieskumu sa zúčastnilo 176 firiem a bol uskutočnený vo februári tohto roka.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.