Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.03.2017, 20:25

Daňové priznanie sa dalo odovzdať aj „na ulici“. V mikrobuse daniarov

Posledný deň, kedy sa môže podať daňové priznanie pripadol tento rok na piatok.

Bolo to cítiť aj na daňových úradoch a poštách, ktoré sme 31. marca navštívili. Ľudia, ktorí si nechali ťúto povinnosť na poslednú chvíľu, sa ju snažili splniť predpoludním a okolo obeda. Večer, okolo 18. hodiny bol daňový úrad na Ševčenkovej ulici v bratislavskej Petržalke poloprázdny. Ľudia už mysleli skôr na víkend ako na dane.

Zhruba pri tretine stolíkov vo veľkej miestnosti úradu, za ktorými sedeli jeho pracovníci a preberali priznania, nebol žiadny klient. Len chvíľami sa zdalo, že miestnosť je plnšia, že ľudia práve teraz prichádzajú z práce a cestou domov sa tu zastavili, aby odovzdali vyplnené tlačivá. Pri stolíkoch a na lavičkách v hale, sedelo a vypĺňalo priznanie len pár daňovníkov.

Drobné chyby v tlačivách riešime pri stole. Napríklad chýbajúce podpisy...,“ povedal Karol Kiššík, vedúci oddelenia správy daní daňového úradu v Petržalke. „Ráno bol menší nával, ale to sa do dvadsať minút vybavilo,“ dodal.

Daniari tento rok pripravili viaceré opatrenia na zvýšenie komfortu daňovníkov. Napríklad, asi sto metrov od daňového úradu v Petržalke stál na malom parkovisku pri ceste jeden z dvojice mikrobusov finančnej správy.

Vodiči, ale aj okoloidúci tak nemuseli vojsť do budovy úradu, ale priznanie odovzdať priamo „na ulici“ v mikrobuse. Táto novinka, ktorú daňovníci ocenili, šetrila hlavne čas. Počas dvoch dní v mikrobuse odovzdalo priznanie zhruba štyristo ľudí.

Finančná správa podľa jej hovorkyne Patrície Macíkovej očakáva, že za minulý rok dostane približne 1,2 milióna daňových priznaní. Toľko ich však ani k dnešnému, poslednému dňu určite nebude. Lebo napríklad vlani si podanie priznania odložilo o tri, prípadne až o šesť mesiacov, zhruba 180-tisíc firiem a fyzických osôb. Pritom tento počet sa z roka na rok zvyšuje.

Odloženie má totiž niekoľko výhod. Oplatí sa to napríklad vtedy, ak daňovník nemá peniaze a musí si na dane našetriť, alebo ak nestihol priznanie vyplniť. Navyše, o jeho odloženie a zaplatenie daní netreba úrad žiadať, ale stačí mu to len oznámiť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.