Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.04.2017, 10:59

Impérium českého realitného magnáta Radovana Vítka sa rozpína, pôsobí aj na Slovensku

Český podnikateľ ťaží z rastúceho nájmu v kanceláriách i obchodných centrách.

Impérium českého realitného magnáta Radovana Vítka sa rozpína, pôsobí aj na Slovensku
Zdroj: David Port, MF DNES

Nehnuteľnostiam sa v Česku darí. Dokazujú to hospodárske výsledky ich najväčšieho českého vlastníka Radovana Víteka. Ten má za sebou svoj vôbec najziskovejší rok. Skupina CPI Property Group, v ktorej má 90-percentný podiel, v dokumentoch pre burzu oznámila, že vlani zarobila vyše 12 miliárd korún (443,96 milióna eur). To je zhruba päťnásobok zisku v predchádzajúcom roku 2015.

Podľa Hospodářskych novín (HN) v Česku rastie nájom pre firmy v kanceláriách aj obchody v nákupných centrách. A hlavne letia nahor ceny nehnuteľností. Ekonomike sa totiž darí a na trhu je dostatok lacných peňazí, ktoré už niekoľko rokov tlačia centrálne banky.

Lacné peniaze 

"Trh stále ponúka veľké množstvo lacných peňazí, rozumné príležitosti k ich investovaniu sú však veľmi limitované. Veľa prostriedkov tak smeruje do nehnuteľností a dôsledkom je, že dobré nehnuteľnosti sa predávajú draho a zároveň sa nájdu aj kupci na nehnuteľnosti s veľkým rizikom," uviedol riaditeľ CPI Martin Němeček.

Realitné impérium CPI robí z Víteka najväčšieho vlastníka maloobchodných plôch v Česku, jedného z najväčších majiteľov hotelov a prevádzkovateľov nájomného bývania. Hodnota aktív CPI dosiahla vlani v prepočte 153 miliárd korún (5,66 miliardy eur), o 25 percent viac než o rok skôr.

Nedávny megaobchod 

Najväčší obchod si pritom Vítek pripísal len pred piatimi dňami. Kúpil 11 nákupných centier a kancelárskych budov v strednej Európe. Zaplatil za ne v prepočte vyše 18 miliárd korún (666 miliónov eur), sú najväčším nákupom nehnuteľností v histórii jeho podnikania. Z novo získaných budov mu bude plynúť každý týždeň nájomné 1 milión eur, a to ako od obchodníkov a firiem z Budapešti, tak z obchodných centier v českých mestách.

Realitná skupina mohla mať ešte väčší zisk, keby jej vyšli všetky plány. Vítek sa napríklad snažil získať približne 1500 vlakových staníc v Česku.

Kľúčové krajiny

Rok 2016 sa však neniesol len v znamení nakupovania. "Povedali sme si, že okrem nákupu nehnuteľností, od ktorých očakávame zaujímavé výnosy, je správna doba aj na predaj toho, čo príliš nezapadá do nášho portfólia," vysvetlil Němeček s tým, že CPI sa vlani rozhodla zbaviť sa celkom deviatich kancelárskych budov v šiestimi krajských mestách.

Aj tento rok pokračuje v predaji niektorých nehnuteľností. Minulý mesiac napríklad predala rozsiahly areál Lozorno Logistics Park na Slovensku, ktorý získala v roku 2011 za necelé 2 miliardy korún. Kto park kúpil, skupina neuvádza, vraj za areál zaplatil desiatky miliónov eur.

Vítek chce aj naďalej rozvíjať svoj biznis v ďalších európskych mestách. "Chceme sa sústrediť na štyri krajiny, ktoré sú pre nás kľúčové, a tými sú Nemecko, Maďarsko, Poľsko a Slovensko. Priestor k najväčšiemu rozvoju vidíme v Poľsku a veľmi veríme tiež Maďarsku," povedal Němeček.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.