Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.04.2017, 00:00

Tu pracujú „vesmírni“ inžinieri

Redaktorka HN strávila jeden deň v pätách zmenovému inžinierovi jadrovej elektrárne v Mochovciach.

Tu pracujú „vesmírni“ inžinieri
Zdroj: Peter Mayer

Hospodárske noviny prinášajú špeciálny seriál o tom, ako vyzerá práca na miestach, o ktorých pravidelne píšu.
Krízová situácia. Na ovládacom paneli naskočí červená kontrolka. Prichádza prvé hlásenie z radiačného systému. Oznamuje, že v jadrovom reaktore došlo k úniku chladiva. Ďalšia kontrolka. „Prasklo potrubie, hladina vody rýchlo klesá,“ hlási jeden z inžinierov. A skutočne. Číslo na displeji ukazuje, že z pôvodných siedmich metrov vody v kompenzátore objemu, čo je vlastne nádrž na vyrovnávanie tlaku v primárnom okruhu, nie je už ani polovica. Ide pritom o veľkú „dieru“: počas jedinej hodiny by z nej uniklo až sto ton vody, ktorá chladí reaktor s palivom.


Keď nabehnú havarijné systémy
Situácia naberá rýchly spád: voda naďalej klesá, kým, naopak, tlak v ochrannej železobetónovej obálke stúpa. Okrem požiarnych hlásičov húkajú ďalšie tri alarmy. Pre názornosť – predstavte si, že sa naraz prehlušujú policajná siréna, kostolné zvony a pípajúci termostat. Presne tak znie jadrová nehoda zvnútra elektrárne. Nachádzam sa na simulátore, ktorý je vernou kópiou blokovej dozorne tretieho a štvrtého reaktora Atómovej elektrárne v Mochovciach. Čiže tých, ktoré sa ešte stále dostavujú. Čo som práve zažila, bola ukážka toho, ako by reagovali systémy v prípade nehody, pri ktorej by hrozil únik radiácie. „Samozrejme, osádka by nesedela a nečakala, zisťovala by, čo sa deje a operátori sú povinní reaktor odstaviť sami, ak vyhodnotia, že ide o vážnu situáciu,“ ubezpečuje ma počas cvičenia Jozef Kluka, vedúci simulátorového výcviku v mochovskej elektrárni.


Po chvíli sa však situácia upokojí aj sama. Celá prevádzka sa totiž riadi pokročilým automatickým systémom kontroly a riadenia. Nabehnú havarijné systémy, ktoré chladiacu vodu – kľúčovú pre bezpečný chod jadrovej elektrárne – automaticky doplnia. Používa sa na to špeciálny roztok kyseliny boritej, uskladnený v nádržiach v suteréne elektrárne. Bór totiž pohlcuje neutróny, ktoré v reaktore spontánne vznikajú. „Vodou z nádrží sa zaplavuje reaktor, aby sa zabezpečilo

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.