Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.04.2017, 19:55

Česi na umelé oslabovanie koruny minuli dva bilióny. Príde koniec intervencií už tento mesiac?

Česká národná banka minula v marci na intervencie zhruba 500 miliárd korún.

Česi na umelé oslabovanie koruny minuli dva bilióny. Príde koniec intervencií už tento mesiac?
Zdroj: Dreamstime.com

Od začiatku intervencií v novembri 2013 do konca marca tohto roka nakúpila Česká národná banka (ČNB) eurá za takmer 2 bilióny korún (73,93 miliardy eur). Vyplýva to z odhadov ekonómov. Očakáva sa, že ČNB ukončí intervencie v priebehu tohto mesiaca.

"ČNB musela minulý týždeň v stredu a vo štvrtok (29. a 30. marca) podľa všetkého intervenovať v objeme okolo 100 miliárd korún. Pravdepodobne tak ide o najintenzívnejšie intervencie centrálnej banky v priebehu dvoch dní za celý čas trvania kurzového záväzku," povedal ekonóm ING Jakub Seidler.

Vyše 40 percent HDP

Len za minulý týždeň tak intervencie ČNB podľa neho dosiahli 160 miliárd korún. Za celý marec sa mohli pohybovať na úrovni okolo 500 miliárd korún a zrejme tak prekonali dovtedy rekordný január s 391 miliardami korún. "Celkový objem intervencií ČNB tak prekonal, alebo bude veľmi blízko hranice 2 bilióny korún, čo je 42,5 percenta HDP Česka," dodal Seidler.

Ekonóm Komerčnej banky Marek Dřímal odhaduje objem intervencií o niečo nižší, ale len mierne. "Za marec dosiahli intervencie pravdepodobne 430 miliárd korún. Od začiatku intervencií v novembri 2013 to bolo zhruba 1,93 bilióna korún," povedal pre Novinky.

Koniec môže prísť kedykoľvek

Guvernér ČNB Jiří Rusnok minulý týždeň uviedol, že banka môže od začiatku apríla ukončiť devízové intervencie prakticky kedykoľvek. ČNB pri intervenciách predáva koruny a nakupuje eurá, aby tak českej mene nedovolila posilniť pod 27 korún za euro.

Podľa aktuálneho prieskumu Asociácie exportérov takmer polovica vývozcov čaká, že kurz koruny sa mesiac po ukončení intervencií ČNB bude pohybovať v rozmedzí od 26 do 26,50 korún za euro.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.