Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.04.2017, 00:00

Fico na HNClube: Biznisu dáme na vedu štvornásobok

Firmy si budú môcť z daní odpočítať podstatne vyššie výdavky na výskum. Priblížime sa tým okolitým krajinám.

Premiér Robert Fico na HNClube
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Firmy, ktoré sa rozhodnú investovať do vedy, dostanú od štátu výraznú úľavu. Vláda sa chystá skokovo zvýšiť superodpočet, vďaka ktorému platia podnikatelia štátu nižšie dane. Kým dnes si môžu spoločnosti odrátať z daní 25 percent výdavkov na výskum, po novom to bude až sto percent.

Štyrikrát viac
„Chceme výrazne zvýšiť podporu vedy a výskumu. Superodpočet zvýšime na takú úroveň, ako je v Českej republike,“ odkázal premiér Robert Fico podnikateľom na diskusnom fóre HNClub.

Ak si dnes firma kúpi napríklad laboratórium za milión eur, pri súčasnej úľave ušetrí na daniach za rok 8 750 eur. Po novom však zaplatí štátu až o 35-tisíc eur nižšiu daň, prepočítala daňová poradkyňa Alica Orda Oravcová.

Bližšie k susedom
So štvornásobením tejto úľavy sa priblížime okolitým krajinám. V susednom Česku majú odpočítateľnú položku 100-percentnú, v Maďarsku až 300-percentnú. „Napríklad v Budapešti je výskumné centrum Bosch, ktoré zamestnáva viac ako tisíc vývojových pracovníkov. Ak chceme, aby sa spoločnosti viac zakorenili na Slovensku, mali by tu mať vlastný výskum, aby vedeli pružne reagovať na požiadavky trhu,“ reagoval generálny sekretár Zväzu automobilového priemyslu Ján Pribula.

Firmy na Slovensku dnes superodpočet využívajú omnoho menej, než predpokladal štát. Rezort financií počítal s tým, že kvôli podpore vedy pribudne do štátnej kasy na daniach o 24 miliónov eur menej. V skutočnosti napočítali za rok 2015 len 9,2-miliónový výpadok.

„Súčasná výška daňovej podpory výskumu a vývoja nie je pre podnikateľov dostatočne príťažlivá, o čom svedčí aj nízky počet firiem, ktoré ju využívajú,“ skonštatoval predseda Združenia mladých podnikateľov Slovenska Ján Solík. Po nástroji totiž siahlo len pár desiatok spoločností.

V roku 2015 využilo superod

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.