Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.04.2017, 09:53

Antisemita Ford postavil Ameriku na kolesá. Priniesol revolučnú novinku

Pred 70 rokmi zomrel priekopník automobilového priemyslu.

Antisemita Ford postavil Ameriku na kolesá. Priniesol revolučnú novinku
Zdroj: Reuters

Hovorí sa o ňom, že postavil Ameriku na kolesá. Henry Ford vyrábal lacné autá, zaviedol výrobu na bežiacom páse a zdvojnásobil minimálnu mzdu. Podľa rôznych rebríčkov je muž, ktorý zomrel pred 70 rokmi, 7. apríla 1947, považovaný za najväčšieho podnikateľa 20. storočia. Dožil sa 83 rokov.

Ford sníval o masovej produkcii lacného, ​​a teda všetkým dostupného vozidla. Jeho sen sa splnil v roku 1908, kedy z brán továrne vyšiel prvý exemplár automobilu s jednoduchým názvom Model T. Vďaka nízkej cene sa auto stalo bestsellerom. Továreň nestačila vyrábať.

V hlave Forda sa preto zrodil revolučný vynález - pásová výroba. Výrobná linka sa v jeho továrni rozbehla 7. októbra 1913 a priniesla dovtedy nevídanú produktivitu. Každých 10 sekúnd vyšlo z brán závodu novotou žiariace auto. Pásová výroba sa čoskoro rozšírila do celého sveta.

Ford bol veľmi dominantný, hádavý až agresívny. Svojho času sympatizoval aj s Adolfom Hitlerom. Nikdy sa netajil svojím antisemitizmom. Kvôli tomu americká židovská komunita jednu dobu bojkotovala vozy jeho značky. Priemyselník, ktorý spôsobil revolúciu v automobilovom priemysle, sa narodil 30. júla 1863.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.