Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.04.2017, 11:30

Štrajk v srdci luxusu. Značke Louis Vuitton sa darí, zamestnanci chcú viac peňazí

Pracovníci luxusného módneho domu štrajkujú po dlhých rokoch.

Štrajk v srdci luxusu. Značke Louis Vuitton sa darí, zamestnanci chcú viac peňazí
Zdroj: Louis Vuitton

Zamestnanci módneho domu Louis Vuitton vyhlásili tento týždeň štrajk. V stredajšom hodinu trvajúcom proteste požadovali zvýšenie miezd. V dielňach francúzskeho výrobcu luxusných kožených kabeliek a doplnkov sa jedná o prvý štrajk za posledných pätnásť rokov.

Zhruba  30 percent zamestnancov firmy sa zhromaždilo v obciach Issoudun a Condé v strednom Francúzsku, kde sa nachádzajú ateliéry módnej značky. V meste Asnières na okraji Paríža štrajkovala až polovica pracovníkov, rovnako tak aj vo výrobe na juhu Francúzska.

Hospodársky rast

"Vyhlasovať štrajk u Vuittona je zložité. Ľudia sa boja, že na nich bude zle pozerané. Teraz sa ale dobrá časť zamestnancov mobilizovala, aby ukázala svoju nespokojnosť," ohlásila v stredu odborová organizácia Force Ouvrière.

Štrajk sa uskutočnil po vyhlásení silného hospodárskeho výsledku spoločnosti. Vo štvrtom kvartáli minulého roka značka vykázala 9-percentný nárast.

30 eur

Podľa agentúry AFP ponúkli manažéri firmy Louis Vuitton zvýšenie platu o 30 eur mesačne pre každého zamestnanca alebo individuálny nárast v hodnote 10 až 20 eur pre 80 percent robotníkov.

Spoločnosť vlastní osemnásť kožiarskych dielní, z toho dvanásť vo Francúzsku. Pracuje pre ňu celkom 3100 ľudí. Minulý rok zamestnala 370 nových robotníkov. Značka je výrobcom luxusných kožených kabeliek a doplnkov vrátane oblečenia. Spoločnosť patrí do portfólia najväčšej obchodnej skupiny s luxusným tovarom LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.