Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.04.2017, 00:00

Košických oceliarov topia dlhy z projektu v Maďarsku

Invita Košice je pod ochranou súdov pred veriteľmi. Firmu ťaží neúspešná investícia v Miškovci.

Košických oceliarov topia dlhy z projektu v Maďarsku
Zdroj: Reuters

Nízke ceny hutníckych výrobkov, ropy i energií, lacná produkcia z Ukrajiny bez ciel, protiruské sankcie a neschopnosť Bruselu ochrániť európsky trh pred záplavou ocele z Číny. To sú faktory, ktoré najviac ovplyvňujú hospodárenie obchodníkov s oceľou. S existenčnými problémami bojuje i slovenský výrobca a obchodník s oceľovými profilmi Invita Košice.

Firmu, ktorá dáva prácu 70 ľuďom, dobiehajú staré dlhy, a preto plánuje ozdravenie svojho biznisu ich zoškrtaním. „Okresný súd Košice I povoľuje reštrukturalizáciu dlžníka Invita,“ konštatuje v rozhodnutí súd.

Rekordné straty
Závod zhodnocujúci plechy valcované za tepla vykázal za rok 2016 rekordnú stratu takmer 16 miliónov eur a hodnota jeho vlastného kapitálu klesla na –13,2 milióna eur. Povedané inak – podnik už minul celé vlastné imanie a dlhuje viac, ako vlastní. Čo potápa doposiaľ úspešný obchod s oceľou, Invita nekomentuje. „Vzhľadom na prebiehajúci proces reštrukturalizácie sa v tejto chvíli nebudeme vyjadrovať,“ vravia zhodne konatelia spoločnosti Ján Bak a Ján Sidor.


Nevydarený projekt
K neúspešným projektom, do ktorých Invita v minulosti investovala, patrí maďarská minioceliareň Miskolc Steel Mills (MSM). Túto spoločnosť ešte v roku 2013 založili košické firmy Invita a Mokrance Steel Mills.Každá z nich v tom čase podľa účtovníctva držala v budúcej minioceliarni polovičný podiel. Kým Invita si svojich 50 percent ocenila na necelých 260-tisíc eur, partnerská Mokrance Steel Mills svoj rovnaký diel na základnom imaní MSM videla v účtovnej hodnote za 1,22 milióna eur. Hoci v roku 2014 došlo k poklepaniu základného kameňa 60-miliónovej fabriky, na ktorú vyše polovicu požičala maďarská štátna Eximbanka napokon z nej nič nebolo. Invita sa vlani svojho obchodného podielu v minioceliarni vo výške necelých 10 percent zbavila, čím definitívne odpísala neúspešnú finančnú investíciu.

Obe slovenské spoločnosti Mokrance Steel Mills aj Invita pritom spadali d

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.