Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.04.2017, 00:00

Efekt preplnených vlakov: Študenti nahnali platiacich cestujúcich do prvej triedy

Vyšší záujem Slovákov o prémiové služby vo vlakoch hlásia aj obaja súkromní prepravcovia.

Efekt preplnených vlakov: Študenti nahnali platiacich cestujúcich do prvej triedy
Zdroj: Pavol Funtál

Jozef Balog má štyridsať a o ceste prvou triedou vo vlaku nikdy neuvažoval. Kým cestoval sám. Keď však odvážal syna do Trebišova k starým rodičom, rád si priplatil. „Naozaj nepotrebujem, aby sa môj syn musel tlačiť v kupé s kopou hlučných študentov,“ vraví. Ešte viac sa však bál možného konfliktu. „Po vlakoch sa prechádzajú náckovia a hrajú sa na poriadok,“ dodal znechutene. Podobne ako Jozef uvažuje čoraz viac Slovákov. Železničná spoločnosť Slovensko zaznamenala o štvrtinu vyšší záujem o cestovanie v nadštandarde. Vyššie podiely hlásia aj súkromní dopravcovia.

Lacnejšia jednotka

„Prvú triedu štátnych železníc využilo v roku 2015 necelých 390-tisíc ľudí, vlani to už bolo viac ako 490-tisíc,“ povedal hovorca železníc Tomáš Kováč. Rozdiel vo výške cestovného medzi prvou a druhou triedou sa znižoval. Pri ceste z Bratislavy do Košíc zaplatí cestujúci za lístok luxusnejšej kategórie len o päť eur viac.

Ani exriaditeľ železníc Pavel Kravec si nemyslí, že nižšia cena je jediný dôvod, prečo ľudia uprednostnili „lepšie“ vozne. „Vyšší záujem o

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.