Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.04.2017, 15:06

Čína ťaží z protiruských sankcií v Európe. Ázijskí strojári zvýšili dovoz do Ruska, prvýkrát predbehli Nemcov

Čínske firmy vyviezli do Ruska stroje za takmer päť miliárd eur.

Čína ťaží z protiruských sankcií v Európe. Ázijskí strojári zvýšili dovoz do Ruska, prvýkrát predbehli Nemcov
Zdroj: Reuters

Čínske strojárenské firmy vlani zvýšili vývoz do Ruska a prvýkrát v histórii predbehli nemeckých konkurentov. Dôvodom sú sankcie zo strany Západu, ktoré negatívne zasiahli nemecký export na ruský trh. Uviedlo to dnes nemecké združenie výrobcov strojov a zariadení (VDMA).

Podľa VDMA Číňania vlani vyviezli do Ruska stroje za 5,2 miliardy dolárov (4,91 miliardy eur), zatiaľ čo hodnota nemeckého exportu stojov dosiahla 4,4 miliardy eur.

Čína sankcie ignoruje 

Západné krajiny, vrátane Európskej únie, zaviedli v roku 2014 sankcie proti Rusku za anexiu Krymu a podporu proruských separatistov na Ukrajine. Čína sa však k sankciám nepripojila a jej exportéri tak získali výhodu.

Vývoz strojov z Nemecka na ruský trh od roku 2012 klesol o viac ako polovicu. A zatiaľ čo v roku 2012 bolo Rusko na štvrtom mieste v rebríčku najväčších exportných trhov nemeckých strojárov, najnovšie mu patrí až 11. priečka.

Situácia sa zmenila

Aj výkon ruskej ekonomiky po zavedení sankcií najskôr klesol, čo v roku 2015 zasiahlo aj čínskych vývozcov. Ale situácia sa už zmenila a ruské hospodárstvo ožíva.

VDMA však zostáva pesimistom, čo sa týka dlhodobých vyhliadok ruskej ekonomiky vzhľadom na stále nízke ceny ropy a slabý rubeľ.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.