Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.04.2017, 17:59

Dohodnuté. Gazprom bude prepravovať plyn cez Slovensko do roku 2050

Zmluva má hodnotu viac ako 5,3 miliardy eur.

Dohodnuté. Gazprom bude prepravovať plyn cez Slovensko do roku 2050
Zdroj: Reuters

Ruský dominantný vývozca zemného plynu Gazprom podpísal so slovenským prepravcom plynu Eustream rámcovú dohodu o preprave suroviny plynovodnou sieťou do roku 2050. Zmluva má hodnotu 5,3 miliardy eur, oznámila dnes agentúre Reuters divízie Gazprom Export.

"Dohoda je základom budúcich kontraktov na prepravu a umožní nám získavať podiely na kapacitách systému prepravy plynu na Slovensku," uviedol Gazprom. Podmienky a hodnota týchto budúcich zmlúv je stanovená zatiaľ len predbežne, dodala ruská spoločnosť.

Gazprom vlani uistil Eustream, že slovenskú aj českú sieť na prepravu plynu bude dlhodobo využívať aj v prípade vybudovania nového plynovodu Nord Stream 2 pod Baltským morom. Slovensko sa obáva rozšírenia plynovodu Nord Stream, ktorým Rusko pri dodávkach plynu do Európy môže obchádzať Ukrajinu, pretože by to v budúcnosti mohlo vyústiť v nižší objem prepravy ruského plynu cez Slovensko a vo výpadok v príjmoch Bratislavy z tranzitu suroviny.

Šéf Gazpromu Alexej Miller vlani uviedol, že po vybudovaní plynovodu Nord Stream 2 klesne tranzit plynu cez Ukrajinu na približne desatinu celkovej kapacity tejto trasy.

Gazprom disponuje najväčšími zásobami zemného plynu na svete a má monopol na vývoz tejto strategicky dôležitej suroviny z Ruska prostredníctvom plynovodov. Firma je kľúčovým dodávateľom plynu pre viacero európskych krajín.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.