Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.04.2017, 00:00

Verím, že Mochovce sa predražovali naposledy. Štát už stráca trpezlivosť

Dostavba jadrovej elektrárne bude drahšia kvôli zvyšovaniu bezpečnostných parametrov, ale aj nezvládnutému manažmentu väčšinového akcionára, povedal pre Hospodárske noviny minister hospodárstva Peter Žiga.

Verím, že Mochovce sa predražovali naposledy. Štát už stráca trpezlivosť
Zdroj: Pavol Funtál

Ešte v roku 2008 sa počítalo s tým, že dostavba jadrovej elektrárne Mochovce bude stáť 2,8 miliardy, dnes je rozpočet nafúknutý na 5,4 miliardy eur. Takýto nárast oprávnene vyvoláva pochybnosti o efektívnom nakladaní s peniazmi. Za predražovanie výstavby by mal buď niekto niesť zodpovednosť alebo následky, povedal minister hospodárstva Žiga.

Veríte tomu, že sa Mochovce niekedy dostavajú?
Verím tomu. Keď sa pozrieme na podobné projekty vo svete, pri každom došlo k zvyšovaniu rozpočtu a predlžovaniu termínov. Objektívnym dôvodom, prečo sa zvyšoval rozpočet aj v Mochovciach, bola havária v jadrovej elektrárni vo Fukušime. Kvôli nej sa zvyšovali bezpečnostné parametre.

Subjektívne dôvody Slovenských elektrární nevnímam pozitívne. Štát nemá manažérsku kontrolu v Slovenských elektrárňach, nemáme možnosť vstupovať do dostavby. Možno by bolo pochopiteľnejšie aj pre nás, aj pre verejnosť, keby sa informácie o dostavbe neskrývali na úrovni operatívneho vedenia Slovenských elektrární alebo niekde v inžinierskych kanceláriách v Ríme.

Štát ako akcionár v Slovenských elektrárňach však má možnosť vytvárať tlak, aby sa zamedzilo zdražovaniu a predlžovaniu výstavby.
Na poslednom valnom zhromaždení Slovenských elektrární sme si stanovili podmienky. Súhlasili sme so zvýšením rozpočtu Mochoviec iba v prípade, že financovanie zvýšenia zabezpečí väčšinový akcionár.

Je to dostatočná páka na to, aby sme mohli povedať, že toto bolo poslednýkrát, čo sa Mochovce predražovali?
Stanovili sme si viacero podmienok. Napríklad sme požadovali zmenu organizačnej štruktúry, aby boli niektoré procesy pod kontrolou členov predstavenstva. Vždy to malo byť poslednýkrát. Verím, že tentoraz to tak bude. Už neexistujú žiadne zásadné dôvody na to, aby rozpočet rástol.

Štát si tiež na valnom zhromaždení presadil, aby mal väčší prehľad o tom, ako sa v Mochovciach nakladá s financiami. Máte vnútorné pochybnosti, že nedochádzalo k efektívnemu nakladaniu s peniazmi?
Na začiatku mala celá výstavba stáť asi 1,8 miliardy eur. Dnes sme na sume 5,4 miliardy. Tento nárast vo vás oprávnene vyvoláva pochybnosti. Podmienený súhlas znamená, že keď väčšinový akcionár nezabezpečí financovanie dostavby, dostávame sa do bodu nula.

Nemohol si túto podmienku štát stanoviť už skôr?
Teraz sme si jednoducho povedali, že už dosť. Zvyšovanie na 4,6 miliardy eur v roku 2014 malo byť posledné. Nebaví ma hrať sa na mačku s myšou. Buď za to niekto nesie zodpovednosť, alebo nech nesie následky. Myslím si, že štát už stráca trpezlivosť.

Prečo trvalo desať rokov, kým štát stratil trpezlivosť?
Niektoré zvyšovania rozpočtov beriem objektívne, iné nie. Pri výstavbe boli isté prestoje, ktoré stáli veľa peňazí. Firmy mali k dispozícii pracovníkov na stavbe, ktorí nemali čo robiť, tak si účtovali prestoje. Toto bola očividne nezvládnutá manažérska úloha. Štát za to nemôže niesť zodpovednosť. Reálne riadenie projektu nemáme v rukách.

Keď máte pochybnosti, či boli všetky zdroje využité efektívne, neplánujete si nechať urobiť audit? Štát predsa kvôli nákladnej výstavbe nedostáva dividendy.
Nehovorím, že k niečomu takému nedôjde. Štát v rámci svojich možností vyvíja na väčšinového akcionára všetky možné tlaky, aby dokončil stavbu. A aby sme už konečne videli aj nejaké dividendy.

Do Slovenských elektrární vstúpila česká skupina EPH. Ako sa vám s nimi komunikuje v porovnaní s Enelom?
Úroveň komunikácie je určite iná, keď sa stretávate s českým partnerom a nepotrebujete tlmočníka. Niektoré veci vnímate inak, lebo máte spoločnú históriu a väzby. Nemám však pocit, že je to rozhodujúci faktor.

Odkedy EPH získalo vplyv v Slovenských elektrárňach, ubehol nejaký čas. Teraz sa hovorí, že by sa akcionár teoreticky mohol zmeniť aj v Západoslovenskej energetike.
Sú to zrejme skôr klebety ako realita. Keby bol podiel v Západoslovenskej energetike na predaj, určite by sme sa oň zaujímali. Aj preto máme na stole projekt Slovenského energetického holdingu.

Prečo chcete vytvárať Slovenský energetický holding – novú spoločnosť, ktorá by však mala vykonávať tie isté akcionárske práva, aké teraz robí ministerstvo?
Štát musí dodržiavať určité rozpočtové pravidlá, znižovať schodok verejných financií. Ak by bol napríklad na predaj SPP, štát by sa chcel uchádzať o akcie. V súčasnosti by sme ich museli kupovať buď cez ministerstvo financií alebo hospodárstva, ktoré sú v okruhu verejných financií. To by nám automaticky zvyšovalo deficit.

V januári mnohých Slovákov prekvapili extrémne vysoké faktúry za energie. Reakciou vlády je novela, vďaka ktorej bude rezort hospodástva účastníkom cenových konaní v regulačnom úrade. Nepôjde o ohrozenie nezávislosti úradu?
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví bude naďalej nezávislý. Chceme však byť upovedomovaní o cenách, nazerať do spisov, mať právo predložiť podania, návrhy a vyjadrenia.

Predtým sme hovorili, že sa mala urobiť dosahová štúdia, analýza toho, čo bude zmena cien znamenať pre obce, mestá, spotrebiteľov. Bolo nám povedané, že to nie je treba. Chceli by sme, aby boli tieto zmeny vyčíslené a aby boli k dispozícii analýzy pri každom cenovom konaní. Zároveň hovoríme, že úrad bude dvojkomorový, predsedu úradu bude menovať vláda, kým doteraz ho menoval prezident.

Nepôjde potom o čisto politickú funkciu?
Aký bol rozdiel v tom, keď vláda navrhovala prezidentovi človeka a ten ho vymenoval? Aj vtedy mu vláda navrhovala politického človeka. Na druhej strane však pridávame pánovi prezidentovi kompetenciu smerom k regulačnej rade ako odvolaciemu orgánu.

Z akého dôvodu sa prezidentovi odníma možnosť rozhodnúť sa, či predsedu vymenuje alebo nevymenuje?
Vláda bola atakovaná počas celej tejto kampane. Aj keď som nepodpísal žiadne rozhodnutie o cenách. Môžem brať zodpovednosť len za niečo čo podpíšem alebo schválim.

Prečo sa poto

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.