18.04.2017, 12:31

Ani Paríž, Dublin či Brusel. Britská banka vytvorí európsku centrálu v inom meste

Lloyds Banking Group nechce stratiť prístup na európsky jednotný trh.

Ani Paríž, Dublin či Brusel. Britská banka vytvorí európsku centrálu v inom meste
Zdroj: Reuters

Banková skupina Lloyds Banking Group sa rozhodla vytvoriť si európsku základňu v Nemecku po odchode Británie z Európskej únie (EÚ). Lloyds má pobočku v Berlíne, a práve z nej plánuje vytvoriť európsku centrálu, aby nestratila prístup na jednotný trh, uviedla BBC s odvolaním sa na zdroje, ktoré nechceli byť menované.

Viaceré britské aj zahraničné finančné inštitúcie so sídlom v Británii pripravujú plány na ochranu svojho podnikania v Európe po brexite. Británia totiž chystá odchod nielen z EÚ, ale aj zo spolčeného trhu a banky chcú mať istotu, že budú môcť ďalej pôsobiť v celej EÚ.

​Lloyds je jedinou z veľkých britských bánk, ktorá nemá dcérsku spoločnosť v inom štáte EÚ. Má však pobočku v Berlíne, ktorá zamestnáva 300 ľudí. Podľa zdroja z bankového sektora Lloyds uvažovala aj o Frankfurte nad Mohanom a Amsterdame ako sídle svojej európskej centrály, kým si nakoniec vybrala Berlín.

Nedeľník Sunday Telegraph v tejto súvislosti uviedol, že Lloyds v priebehu pár mesiacov požiada v Nemecku o novú bankovú licenciu. Banka sa k tomu odmietla vyjadriť. Aj ďalšia britská banka HSBC už oznámila, že pravdepodobne presťahuje 1000 zamestnancov z Londýna do svojej európskej centrály v Paríži, zatiaľ čo poisťovňa Lloyds of London si vybrala za nové európske sídlo Brusel.

Presun svojich sídiel do jednej z krajín Európskej únie zvažujú aj iné banky. CitiGroup môže Londýn vymeniť za Frankurt, Paríž, Amsterdam, Dublin alebo v Madrid. Americká banka JPMorgan Chase hľadá kancelárske priestory v Dubline a vo Frankfurte nad Mohanom

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.