Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.04.2017, 00:00

Mayová vyhlásila predčasné voľby, aby si potvrdila funkciu

O tom, či sa hlasovanie vôbec uskutoční, rozhodne dnes dolná komora parlamentu.

Mayová vyhlásila predčasné voľby, aby si potvrdila funkciu
Zdroj: Reuters

„Krajina sa zjednocuje, ale Westminster nie.“ To sú slová, ktorými britská premiérka Theresa Mayová odôvodnila včerajšie prekvapivé vyhlásenie predčasných volieb vo Veľkej Británii. Podľa jej slov potrebujú ostrovy väčšiu istotu, stabilitu a silné vedenie. Oznámenie o voľbách prichádza krátko po tom, čo na konci marca došlo k aktivácii článku 50, ktorým sa začal proces brexitu. Vystúpenie z Európskej únie stále nenašlo pochopenie u niektorých členov parlamentu a už od vlaňajšieho referenda sa o tomto kroku vedú búrlivé diskusie. Voľby 8. júna by tak mali parlament viac zjednotiť.

Málo času
Voľby by sa podľa premiérky Mayovej mali uskutočniť 8. júna, na ich prípravu tak neostáva veľa času. A pred tým, ako k nim vôbec dôjde, musia byť odsúhlasené. „Ich uskutočnenie musí odhlasovať dolná komora parlamentu dvojtretinovou väčšinou,“ tvrdí Kryštof Kruliš, odborník na vzťahy Európskej únie a Veľkej Británie z

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.