19.04.2017, 00:00

Mayová vyhlásila predčasné voľby, aby si potvrdila funkciu

O tom, či sa hlasovanie vôbec uskutoční, rozhodne dnes dolná komora parlamentu.

Theresa Mayová
Zdroj: Reuters

„Krajina sa zjednocuje, ale Westminster nie.“ To sú slová, ktorými britská premiérka Theresa Mayová odôvodnila včerajšie prekvapivé vyhlásenie predčasných volieb vo Veľkej Británii. Podľa jej slov potrebujú ostrovy väčšiu istotu, stabilitu a silné vedenie. Oznámenie o voľbách prichádza krátko po tom, čo na konci marca došlo k aktivácii článku 50, ktorým sa začal proces brexitu. Vystúpenie z Európskej únie stále nenašlo pochopenie u niektorých členov parlamentu a už od vlaňajšieho referenda sa o tomto kroku vedú búrlivé diskusie. Voľby 8. júna by tak mali parlament viac zjednotiť.

Málo času
Voľby by sa podľa premiérky Mayovej mali uskutočniť 8. júna, na ich prípravu tak neostáva veľa času. A pred tým, ako k nim vôbec dôjde, musia byť odsúhlasené. „Ich uskutočnenie musí odhlasovať dolná komora parlamentu dvojtretinovou väčšinou,“ tvrdí Kryštof Kruliš, odborník na vzťahy Európskej únie a Veľkej Británie z českej Asociácie pre medzinárodné otázky. O návrhu by mal parlament rokovať dnes.
Domácich aj zahraničných analytikov tento krok ostrovov prekvapil. „Niečo podobné sa neočakávalo. Premiérka určite prekvapila aj niektorých svojich straníckych kolegov,“ tvrdí Kruliš.
Mayovej ide podľa vlastných slov o zje

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.