20.04.2017, 00:00

Zmluvy s bankami sa už môžu podpísať elektronicky

Abe Smith, riaditeľ a zakladateľ firmy na automatizáciu finančných zmlúv Dealflo, pre Hospodárske noviny.

Zmluva, podpisovanie zmluvy
Zdroj: Dreamstime

V budúcnosti sa bude všetko identifikovať cez biometriu alebo elektronicky, lebo je to efektívnejšie, lacnejšie, rýchlejšie a presnejšie.

Vaša firma robí manažment finančných transakcií pre banky. Čo všetko si pod tým má laik predstaviť?
Je to o plynulejšom spracovaní finančných zmlúv. V minulosti to bolo všetko o elektronickom podpise. Dnes sú zmluvy viac komplikované, rizikové a viac regulované. Firme teda zaberajú čas a stoja ju peniaze.
Ak ich chcete zautomatizovať, potrebuje služby ako data cleansing, teda vyčistenie od chýb, overovanie dokumentov či rôzne druhy verifikácie klientov, ako napríklad digitálny podpis.

Aký je rozdiel medzi elektronickým a digitálnym podpisom?
Je to rôzne v jednotlivých krajinách, ale v podstate elektronickým podpisom potvrdzujete, že súhlasíte so zmluvou. Digitálny podpis je vlastne potvrdenie, že vaše údaje sa nezmenili a sú správne. Predstavte si to ako voskovú pečať na obálke.

Dokumenty sa dnes už bežne presúvajú elektronicky medzi firmami. Na čo si majú dávať pozor?
Pri týchto operáciách je dôležité, ako dokumenty chránite, ako ich presúvate, aby to bolo bezpečné. My síce máme dáta v cloude, ale sú veľmi dobre zabezpečené v privátnom cloude. Navyše keď sprocesujeme zmluvy, tak ich zabezpečené vrátime späť zákazníkovi. Najmä banky pracujú s citlivými dátami, takže tam musíme byť veľmi opatrní.

Ako ste prišli na nápad založiť firmu s týmto zameraním? Videli ste dieru na trhu?
Firmu som založil v roku 2008 a predtým som sa venoval vývoju a predaju elektronického podpisu a iným finančným službám vo viacerých fintechoch. Dealflo vzniklo preto, lebo pri predaji elektronických podpisov sa nám klienti kládli stovky otázok, ktoré s tým súviseli. Napríklad ako môžu elekt

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.