Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.04.2017, 00:00

Neznáma americká firma žaluje U. S. Steel, milióny chce aj od štátu

Adams & Co., ktorá sa sporí s východoslovenskou oceliarňou U. S. Steel Košice, pýta miliónové odškodnenie od štátu za pomalé súdy.

U. S. Steel Košice
Zdroj: TASR

Neznáma americká firma z daňového raja v štáte Delaware si po košických železiarňach U.S. Steel, od ktorých žiada na súdoch 16 miliónov eur, zobrala na mušku aj Slovensko.

Poradenská spoločnosť Adams & Co. sa totiž od roku 2014 od štátu domáha odškodnenia vo výške približne 36 miliónov eur. Firma preto Slovenskej republike hrozí medzinárodnou arbitrážou. Žaloba síce formálne ešte nebola podaná, ale rezort financií už od Adams & Co. dostal predžalobnú výzvu. „Výsledok arbitráže dopredu bez poznania podrobných detailov prípadu ťažko predvídať,“ koštatuje Viliam Karas z advokátskej kancelárie Maple & Fish.

Pred rozhodcovským súdom totiž končia spory, ktoré sa môžu uzatvoriť zmierom.  Z jednej z arbitráží, pri ktorej Slovensko sedelo na lavici obžalovaných, vycúvala v polovici roka 2014 holandská matka košického U. S. Steelu. Jej príčinou bola povinnosť oceliarov platiť vysoké poplatky štátnej elektrizačnej prenosovej sústave za elektrinu vyrobenú a spotrebovanú vo vlastnej réžii. Žalovaná suma sa vtedy pohybovala vo výške 250 miliónov eur.

Zmier nedohodli
Americkým poradcom mala miliónová škoda vzniknúť údajným porušením bilaterálnej investičnej dohody podpísanej medzi USA a vtedajšou Českou a Slovenskou Federatívnou Republikou. Po rozpade spoločného štátu Čechov a Slovákov totiž prešli tieto záväzky plynule na obe nástupnícke krajiny. Podstatou finančnej ujmy má byť údajné odopretie spravodlivosti slovenskými súdmi v obchodnoprávnom spore s bývalou najväčšou spoločnosťou z portfólia Východoslovenských železiarní Košice – VSŽ Oceľ, ktorá je dnes súčasťou U.S. Steel.
V apríli 2014 poradenská firma odoslala

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.