Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.09.2021, 21:08

Elektrárne odstavili druhý jadrový blok Mochoviec. Vymenia pätinu paliva

Ide o poslednú plánovanú odstávku v tomto roku.

Elektrárne odstavili druhý jadrový blok Mochoviec. Vymenia pätinu paliva
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Slovenské elektrárne v sobotu 18. septembra odstavili na približne tri týždne druhý blok jadrovej elektrárne Mochovce. Počas plánovanej generálnej odstávky vymenia takmer pätinu palivových tyčí reaktora, vykonajú plánovanú údržbu a okrem štandardných prác elektrárne plánujú počas odstávky pokračovať aj v jednom z najväčších a dlhodobých investičných projektov – seizmickom zodolňovaní jadrového bloku.

Elektrárne o tom informovali na svojej internetovej stránke. „Ide o poslednú v rade odstávok, ktoré si Slovenské elektrárne, a. s., naplánovali na tento rok. Prvý mochovský a obidva bloky v Jaslovských Bohuniciach ich už majú za sebou,“ uviedli elektrárne, podľa ktorých projekt seizmického zodolnenia bloku bude pokračovať aj v ďalšom roku a ďalších odstávkach.

Riaditeľ elektrárne Mochovce Martin Mráz zdôraznil, že ide o štandardnú odstávku druhého bloku. „S našimi skúsenosťami však veľmi dobre vieme, že každá odstávka je jedinečná a prináša osobitné výzvy,“ uviedol.

Elektrárne majú v harmonograme práce na technickej vode, v pláne sú nedeštruktívne kontroly zvarov parogenerátora, práce na nátrubku havarijnej regulačnej kazety, hlavnom cirkulačnom čerpadle či vysokotlakovom diele turbogenerátora.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.