20.04.2017, 10:04

Socialistický režim vo Venezuele zabavil majetok najväčšej americkej automobilky

Koncern GM sa chce proti týmto krokom brániť.

Venezuelský prezident Nicolas Maduro
Zdroj: Reuters

Venezuelské úrady prevzali kontrolu nad továrňou americkej automobilky General Motors a zhabali jej ďalší majetok v krajine. Firma v stredu večer oznámila, že považuje tieto kroky za nelegálne a chce sa proti nim brániť. K zabaveniu majetku najväčšieho amerického výrobcu automobilov dochádza v čase prehlbujúcej sa politickej a ekonomickej krízy vo Venezuele.

"Továreň GMV (General Motors Venezolana) včera (v utorok - pozn. ČTK) nečakane prevzali úrady a zabránili jej v normálnej prevádzke. Okrem toho bol firme zabavený ďalší majetok, vrátane automobilov," citovala automobilku agentúra Reuters. Firma dodala, že tento krok spôsobí nevratnú ujmu jej, jej 2 678 zamestnancom, dílerom i dodávateľom.

Venezuelské ministerstvo informácií sa zatiaľ k záležitosti nevyjadrilo. Automobilový priemysel vo Venezuele zažíva v posledných rokoch hlboký prepad, kvôli devízovej ​​regulácii mu chýbajú suroviny a materiál a mnoho tovární takmer nevyrába. V roku 2015 americký Ford odpísal svoje investície v krajine v hodnote 800 miliónov dolárov (746 miliónov eur).

Dlhotrvajúca hospodárska kríza a socialistické riadenie venezuelskej ekonomiky, vrátane prípadov znárodňovania, poškodilo mnoho amerických a ďalších zahraničných firiem v krajine. Mnohé z nich svoje venezuelské aktivity prestali zahŕňať do svojich štandardných účtovných bilancií.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.