20.04.2017, 14:08

Južná Kórea otestuje fungovanie bez mincí. Konečným cieľom je spoločnosť bez hotovosti

Niektoré obchody v ázijskej krajine oddnes neprijímajú mince.

Južná Kórea otestuje fungovanie bez mincí. Konečným cieľom je spoločnosť bez hotovosti
Zdroj: Reuters

Južná Kórea by sa rada v blízkej dobe obišla bez používania kovových mincí. Dnes v krajine začal projekt, ktorý má fungovanie nákupov bez mincí otestovať. Obchody, ktoré sa do iniciatívy zapojili, neprijímajú oddnes od zákazníkov drobné, ale sumu im namiesto toho prevedú na niektorú z predplatených kariet, napríklad na kartu používanú v MHD.

Juhokórejská centrálna banka už skôr uviedla, že by postupne chcela zmeniť Južnú Kóreu v plne bezhotovostnú spoločnosť. Prvým krokom bude zbaviť sa úplne kovových mincí - predpokladá sa, že sa to podarí do roku 2020. Juhokórejské mince majú nízke hodnoty, od 10 wonov (0.008 eura) až po 500 wonov (40 centov).

Predstavitelia juhokórejských bánk uviedli, že pokiaľ bude testovací projekt úspešný, umožnia prevádzať nevyplatenú sumu v minciach na bankové účty. Možné by to malo byť už do konca budúceho roka. Denník Korea Herald napísal, že takmer dve tretiny ľudí v prieskume juhokórejskej centrálnej banky uviedli, že so sebou už mince vôbec nenosia. Polovica respondentov potom podporila plán na zrušenie mincí.

Jedným z hlavných dôvodov zrušenia mincí - okrem pohodlnejších nákupov pre verejnosť - je cena ich výroby. Podľa juhokórejskej centrálnej banky krajiny v roku 2016 utratila za výrobu mincí 53,7 miliardy wonov (44 miliónov eur).

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.