20.04.2017, 14:55

Irán prestavia problémový reaktor na plutónium. Podpíše dohodu s Čínou

irán reaktor arak
Zdroj: Reuters

Čínske a iránske firmy podpíšu cez víkend prvú obchodnú zmluvú o prestavbe iránskej jadrovej elektrárne v Araku. S odvolaním sa na čínske ministerstvo zahraničia o tom dnes informovala agentúra Reuters.

Teherán sa k prestavbe zaviazal dohodou o obmedzení svojho jadrového programu, ktorú v júli 2015 uzavrel so šiestimi mocnosťami (USA, Čínou, Ruskom, Nemeckom, Francúzskom a Britániou).

Irán, ktorý západné krajiny podozrievajú z vývoja zbraní, si dohodou z roku 2015 zabezpečil zrušenie medzinárodných sankcií. V dohode okrem iného sľúbil vyradenie časti centrifúg na obohacovanie uránu, vyvezenie väčšiny už obohateného uránu, premenu niektorých svojich zariadení na výskumné pracoviská a tiež prestavbu ťažkovodného reaktora v Araku.

Osud reaktora v Araku bol jedným z najproblematickejších bodov dohody. Ťažkovodný reaktor má byť prestavaný tak, aby už nemohol produkovať plutónium použiteľné pri výrobe atómovej bomby.

Hovorca čínskej diplomacie Lu Kchang vyhlásil, že zmluvy o prestavbe elektrárne budú podpísané v nedeľu vo Viedni. Predbežné dohody boli dosiahnuté už skôr v Pekingu, dodal.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.