20.04.2017, 16:32

Obrí biznis v podaní Penty? Skupina priznala rokovanie s Číňanmi, predaj podielu popiera

Investičná skupina rokuje s čínskou skupinou CEFC.

Obrí biznis v podaní Penty? Skupina priznala rokovanie s Číňanmi, predaj podielu popiera

Čínska investičná skupina CEFC chce vstúpiť do investičnej skupiny Penta, od ktorej minulý rok kúpila administratívne centrum Florentinum v Prahe. Informáciu priniesol týždenník Euro. S obchodom mali byť obe strany spokojné, preto chcú spoluprácu naďalej prehlbovať.

Jeden zo zdrojov uviedol, že v hre je nákup polovice Penty. V tom prípade by šlo o obriu transakciu, pripomína Euro a dodáva, že jej hodnota by sa pohybovala okolo úrovne 20 miliárd českých korún (takmer 750 miliónov eur). Penta však túto informáciu poprela.

S Číňanmi rokujú

Martin Danko, manažér externej komunikácie Penta Investments, pre HN povedal, ich firma sa určite nechystá predať 50-percentný podiel čínskym investorom. " S Číňanmi rokujeme o možnom predaji niektorých menej kľúčových biznisov ako sú mäsokombináty, nemecká strojárska firmu Gehring či poľská firmu Iglotex,“ vysvetlil Danko. Penta pri predaji týchto aktivít bude robiť tendre a vyhrá najlepšia ponuka na trhu.

Ďalšou možnosťou je podieľanie sa na spoločných projektoch.

Penta je aktívna v zdravotníctve, na vlastní Slovensku sieť nemocníc Svet zdravia, zdravotnícke zariadenia ProCare, sieť lekární Dr. Max a poisťovňu Dôvera. Investuje aj v realitách, stojí za projektom Sky Park v širšom centre Bratislavy či za kancelárskym komplexom Rosum.

Široký rozptyl aktivít 

Aktívna je aj v Česku, kde kupuje sieť súkromnú sieť nemocníc Nemos. 

​Stojí tiež za pražským projektom Central Businees District. Skupina podniká tiež v strojárstve, maloobchode, hazarde a médiách.

Najväčšími vlastníkmi Penty sú Marek Dospiva, Jaroslav Haščák a Jozef Oravkin.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.