21.04.2017, 00:00

Francúzi rozhodnú aj o našom exporte

Populisti v Elyzejskom paláci skomplikujú obchod so Slovenskom.

Francúzsko, vlajka
Zdroj: Reuters

Automobily a ich komponenty, elektronika či výrobky z ocele. Podiel vývozu slovenských produktov do Francúzska dosiahol v roku 2016 6,1 percenta a krajina sa tak pre nás z hľadiska exportu štvrtou najdôležitejšou na svete. „Je v tesnom závese za Veľkou Britániou, ktorá mala 5,9 percenta,“ hovorí Tomáš Rajtar, analytik J&T Banky. Práve pre úzke prepojenie našej ekonomiky s ekonomikou galského kohúta je výsledok prezidentských volieb vo Francúzsku dôležitý nielen pre celú eurozónu, ale aj pre nás.

Exportný partner
Aktívne saldo medzi Slovenskom a Francúzskom bolo v roku 2016 vyše 2,26 miliardy eur. Podľa údajov Štatistického úradu sa vývoz do Francúzska zvýšil medziročne o 13,5 percenta, dovoz k nám však o 4,3 percenta klesol. Okrem automobilov sa vyváža spomínaná elektronika, a to najmä televízory či ploché valcované výrobky z ocele.

Napriek tomu, že je Francúzsko pre náš exportný trh dôležité, neovplyvňuje našu ekonomiku tak výrazne. „Nemyslíme si, že sa dá hovoriť o priamej a veľkej závislosti slovenskej ekonomiky,“ tvrdí Rajtar. Podľa odborníkov však silu francúzskej ekonomiky ako takej netreba podceňovať, pretože je to jedna z najdôležitejších krajín eurozóny a druhá najsilnejšia ekonomika spolku. „Silnejšie sme však napojení na Nemecko vďaka vysokému percentu exportu a importu,“ tvrdí Jursa s tým, že približne štyrikrát viac importujeme a exportujeme z Nemecka ako z Francúzska.

Problémom je, že už teraz sa francúzska ekonomika v niektorých oblastiach trápi. Napríklad s problémovým pracovným trhom a s tým súvisiacou nezamestnanosťou. „Tieto nedostatky by sa mohli prejaviť najmä nižším dopytom, a teda poklesom nášho exportu do krajiny. Mohlo by to viesť k určitému pribrzdeniu rastu Slovenska,“ tvrdí Rajtar.

Trumpova cesta
Dosah na našu ekonomiku výrazne ovplyvní politika kandidáta, ktorý sa do Elyzejského paláca po voľbách dostane. V prípade výhry populistických kandidátov Marine Le Penovej a Jeana Luca Mélenchona je väčšie nebezpečenstvo toho, že následky pocíti celá eurozóna a nielen Slovensko. V prípade výhry extrémistických kandidátov by mohli vznikať podobné tlaky ako v Spojených štátoch po zvolení Donalda Trumpa. Teda aby domáce firmy presunuli svoju výrobu zo zahraničia naspäť.

Na Slovensku momentálne sídli niekoľko francúzskych spoločností, ako napríklad koncern PSA Peugeot Citroën, Axa, Orange či Carrefour. Tie však priebeh volieb či ich dôsledky zatiaľ odmiet

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.