Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.04.2017, 00:00

Košičania vzali milióny na fabriku. Nikdy ju nepostavili

Namiesto plánovanej 60-miliónovej továrne sú v maďarskom Miškovci len ruiny starých výrobných hál.

Košičania vzali milióny na fabriku. Nikdy ju nepostavili
Zdroj: MTI

Mala sa stať supermodernou minioceliarňou, namiesto nej je v Miškovci len zrúcanina. Vzkriesenie hutníctva na troskách skrachovaných železiarní DAM v maďarskom Miškovci sľuboval košický podnikateľ so sýrskymi koreňmi Aksam Barakat. Potrebný kapitál mali dodať jeho slovenské firmy podnikajúce s hutníckym materiálom. Nová fabrika Miskolc Steel Mills – MSM svoj štart naplánovala na druhú polovicu roka 2016.


Ročne sa chystala z kovového šrotu vyrobiť 320-tisíc ton ocele. Ambiciózny projekt však zamrzol a na mieste, kde má oceliareň stáť, ležia iba ruiny starých výrobných hál.


Netušia, kde sú peniaze
Narealizovanú investíciu za 60 miliónov eur pritom spolufinancuje sumou 35 miliónov eur maďarská štátna Eximbanka. „Situáciu preverujeme. Od partnerov zbierame potrebné dáta a informácie,“ hovorí pre HN Gabriella Barotai z komunikačného oddelenia Eximbanky Maďarsko. Ani po viac ako dvoch týždňoch preverovania však exportno-importná banka nevie odpovedať na otázku, prečo projekt končí krachom a kam šli milióny zo štátnej kasy. Banka pritom Barakatom riadenú maďarskú Miskolc Steel Mills podporila v čase, keď sa európsky oceliarsky priemysel zmietal v hlbokej kríze a takmer identická továreň v Strážskom začala mať vážne existenčné problémy.


Dobehli ich dlhy
Minioceliareň v Miškovci rozbehli ešte v roku 2013 košické firmy Invita a Mokrance Steel Mills zo sféry Barakatovho vplyvu. Každá z nich v tom čase držala v budúcej fabrike pol

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.